2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jätehuollon siivouspalvelut
Beschreibung: Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä (HSY) pyytää tarjoustanne jätehuollon ylläpito- ja perussiivouspalveluista. Tarjouspyyntö on jaettu kahteen (2) osaan siivouskohteiden mukaisesti. Molempiin kohteisiin valitaan yksi toimittaja. Sama palveluntuottaja voi tulla valituksi molempiin osa-alueisiin. Osa-alueet (2): 1. - Kivikon jätepalvelukeskus, Kivikonlaita 5, 00940 Helsinki - Konala Sortti-asema, Betonitie 3, 00390 Helsinki - Ruskeasannan Sortti-asema, Klemmintie 7, 01390 Vantaa - Seutulan astiahalli, Hanskalliontie 12, 01760 Vantaa 2. - Jorvaksen Sorti-asema, Jorvaksentie 10, 02420 Kirkkonummi - Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, Ämmässuontie 8, 02820 Espoo Hankittava palvelu sisältää palvelukuvauksen mukaisen kokonaisvaltaisen puhtaanapidon, johon kuuluvat ylläpitosiivoustyöt, jaksottaiset työt ja vuosisiivoustyöt. Sopimus tehdään alustavasti ajalle 1.1.2027 - 30.9.2028, jonka jälkeen sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella (2) vuoden (1) mittaisella optiokaudella. Tilaaja päättää optiokauden käyttämisestä viimeistään (6) kuukautta ennen sopimuskauden päättymistä. Optiokauden käytöstä ilmoitetaan Toimittajalle kirjallisesti. Edellytämme, että Tarjoajat osallistuvat palvelun Tilaajan järjestämään tutustumiskäyntiin to 3.9.2026 klo 9.00 Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa, Ämmässuontie 8, toimisto (risteys 3), Espoo. Tähän liittyvää lisätietoa saa pyytämällä tarkentavaa materiaalia. Ilmoittautuminen tutustumiskäyntiin ti 1.9.2026 klo 12.00 mennessä: seppo.laitinen@hsy.fi, Otsikko: Osallistumisilmoitus tutustumiskäyntiin HSY jätehuollon toimistosiivous YRITYKSEN NIMI. Siivouspalveluiden esittely Teamsilla ke 2.9.2026 klo.15.00 - 16.00. Linkkipyyntö Teamsiin iida.rintamaa@hsy.fi. Tarjouspyynnön kaikki materiaali ei ole suoraan saatavilla Tarjouspalvelu.fi portaalista niiden sisältämien Tilaajalle luottamuksellisten tietojen takia ja siksi Tarjoaja saa ne saa vasta pyydettäessä. Pyynnöt sähköpostiosoitteeseen seppo.laitinen@hsy.fi. Sähköpostin aiheeksi pyydämme merkitsemään "Materiaalipyyntö toimistosiivous". Pyyntöön on liitettävä täytetty salassapitositoumus -lomake, liite 8.
Interne Kennung: 925/05.050.501.5011/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on hankintalain (1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta, avoin menettely.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911200 Gebäudereinigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kivikon jätepalvelukeskus, Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat ja Seutulan astiahalli
Beschreibung: Osa-alue 1. Ylläpitosiivous, jaksottaiset työt ja vuosisiivoustyöt palvelukohteissa: * Kivikon jätepalvelukeskus, Kivikonlaita 5, 00940 Helsinki - A, HSY:n toimistorakennus - B, Varikkorakennus, huollon- ja pesuhallin toimisto - D, Vaarallisten jätteiden varasto, asiakas- ja sosiaalitilat - G, Sähkö- ja elektroniikkaromun vastaanotto - H, Sortti-asema, tukikohta * Konalan Sortti-asema, Betonitie 3, 00390 Helsinki - A, Sortti-asema, tukikohta - Y, Pieni toimistoparakki piha-alueella * Ruskeasannan Sortti-asema, Klemmintie 8, 01390 Vantaa - A, Sortti-asema, tukikohta * Seutulan astiahallihalli, Hanskalliontie 12, 01760 Vantaa - Toimistotila - Pesuhalli - Tarroitushalli Liite 4. Jätehuollon siivoussuunnitelmat
Interne Kennung: 1-0
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Los: LOT-0002
Titel: Jorvaksen Sortti-asema ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskus
Beschreibung: Osa-alue 2. Ylläpitosiivous, jaksottaiset työt ja vuosisiivoustyöt palvelukohteissa: * Jorvaksen Sortti-asema, Vanha Jorvaksentie 10, 02400 Kirkkonummi - A, Sortti-asema, tukikohta * Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, Ämmässuontie 8, 02820 Espoo - Toimistorakennukset 1 ja 2 - Kompostointilaitos - Jälkikompostointilaitos - Käsittelyhallin IV-konehuone - Vaaka-asema - Kaasuvoimala - Vesiasema - Vartijan parakki - Työmaavalvojan parakki - Aluehuollon huoltotilat - Urakoitsijoiden parakki - Tuhkankäsittelyn valvomo ja sosiaalitilat - Kuntosaliparakki - Villa Lanta -mökki - Sortti-asema Liite 4. Jätehuollon siivoussuunnitelmat
Interne Kennung: 2-1