571216-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauarbeiten für Schulgebäude – Lucrări de construcții aferente proiectului „Mărirea capacității educaționale prin extinderea unității de învățământ a << Liceului Dimitirie Cantemir >>, amenajare exterioară, sistematizare verticală, amenajare pistă de alergare și spații activități sportive în aer liber” cod SMIS 356040”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lucrări de construcții aferente proiectului „Mărirea capacității educaționale prin extinderea unității de învățământ a << Liceului Dimitirie Cantemir >>, amenajare exterioară, sistematizare verticală, amenajare pistă de alergare și spații activități sportive în aer liber” cod SMIS 356040”
Beschreibung: Obiectul prezentului contract constă în execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție: „Mărirea capacității educaționale prin extinderea unității de învățământ a <<Liceului Dimitirie Cantemir>>, amenajare exterioară, sistematizare verticală, amenajare pistă de alergare și spații activități sportive în aer liber”, în conformitate cu prevederile Proiectului Tehnic (PTh), ale Detaliilor de Execuție (DDE) și ale Caietului de Sarcini. Realizarea obiectivului conduce la îmbunătățirea infrastructurii educaționale, oferind elevilor un spațiu modern și adecvat pentru desfășurarea activităților educaționale. Prin această investiție, se urmărește nu doar dezvoltarea tinerilor, ci și crearea unui mediu educațional complet, adaptat nevoilor actuale și orientat spre performanță și bunăstare. Municipiul Iași a semnat cu ADR-NE în cadrul Apelului de proiecte cu numărul PR/NE/2023/6/RSO4.2/1/INVATAMANT MRJ+M, destinat municipiilor și municipiilor reședință de județ, Prioritatea 6 NORD-EST - O REGIUNE EDUCATĂ, Contractul de finanțare nr. 1029/08.06.2026 cod SMIS 356040, pentru proiectul: „Mărirea capacității educaționale prin extinderea unității de învățământ a Liceului <<Dimitrie Cantemir>>, amenajare exterioară, sistematizare verticală, amenajare pistă de alergare si spații activități sportive în aer liber”; Proiectul propune extinderea spațiului construit al școlii actuale cu încă două volume: un volum de legătură P+1E cu dublă orientare N-E/S-V și un volum S+P+2E cu dublă orientare spre N-V/S-E. Amplasamentul pe care se va realiza obiectivul de investiții se află în intravilanul municipiului Iași, județul Iași. Prin realizarea acestui obiectiv, se face un pas important în direcția promovării unui stil de viață activ și echilibrat în rândul tinerilor, dar și în sprijinirea educației prin mijloace moderne. Investiția reflectă angajamentul autorităților locale de a susține performanța educațională și dezvoltarea personală într-un cadru care încurajează învățarea, colaborarea și implicarea civică. Proiectul propus contribuie la îmbunătățirea infrastructurii educaționale, oferind elevilor un spațiu modern și adecvat pentru desfășurarea activităților educaționale. Prin această investiție, se urmărește nu doar dezvoltarea tinerilor, ci și crearea unui mediu educațional complet, adaptat nevoilor actuale și orientat spre performanță și bunăstare. Valoarea estimată a contractului: 34.199.425,48 lei fără TVA Termenul limită în care Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări: 11 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor în anunțul de participare . Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor este de 18 zile.
Interne Kennung: 4541580/98722/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45214200 Bauarbeiten für Schulgebäude
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lucrări de construcții aferente proiectului „Mărirea capacității educaționale prin extinderea unității de învățământ a << Liceului Dimitirie Cantemir >>, amenajare exterioară, sistematizare verticală, amenajare pistă de alergare și spații activități sportive în aer liber” cod SMIS 356040” în conformitate cu prevederile Proiectului Tehnic (PTh), ale Detaliilor de Execuție (DDE) și ale Caietului de Sarcini. Prin realizarea acestui obiectiv, se face un pas important în direcția promovării unui stil de viață activ și echilibrat în rândul tinerilor, dar și în sprijinirea educației prin mijloace moderne. Investiția reflectă angajamentul autorităților locale de a susține performanța educațională și dezvoltarea personală într-un cadru care încurajează învățarea, colaborarea și implicarea civică. Proiectul contribuie la îmbunătățirea infrastructurii educaționale, oferind elevilor un spațiu modern și adecvat pentru desfășurarea activităților educaționale. Prin această investiție, se urmărește nu doar dezvoltarea tinerilor, ci și crearea unui mediu educațional complet, adaptat nevoilor actuale și orientat spre performanță și bunăstare. Principalele categorii de lucrări solicitate includ, fără a se limita la: 1. Lucrări de infrastructură și suprastructură clădiri; 2. Lucrări de finisaje interioare și exterioare; 3. Lucrări de execuție pistă de alergări, trotuare și amenajări exterioare; 4. Lucrări de instalații electrice și alimentare energie; 5. Lucrări de instalații sanitare; 6. Lucrări de instalații termice; 7. Lucrări de instalații electrice curenți slabi.
Interne Kennung: 1