2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud TV-bil med optioner på serviceaftale
Beschreibung: Udbuddet omfatter indkøb af en fabriksny TV-bil. TV-bilen skal anvendes af Ordregiver i forbindelse med arbejder inden for tv-inspektion. Tilbudsgiver skal give oplæring i bilens funktioner til Ordregivers medarbejder(e). Derudover efterspørger Ordregiver optioner på to serviceaftaler på hhv. TV-bilen og udstyret gældende for 8 år. Ordregiver lægger vægt på, at levering af TV-bilen sker hurtigst muligt. Derudover lægger Ordregiver vægt på en ergonomisk og hensigtsmæssig opbygning af TV-bilen. Nærmere beskrivelse heraf findes i udbudsbetingelserne afsnit 7 vedr. evaluering af TV-bilen, samt bilag 2, kravspecifikation.I forbindelse med evaluering skal tilbudsgiver stille en TV-bil til rådighed til brugertest. Nærmere beskrivelse følger af udbudsbetingelsernes afsnit 7.3 om brugertest. Den udbudte kontrakt inkluderer to optioner på serviceaftale af TV-bil og serviceaftale af udstyr i en periode på 8 år fra ikrafttrædelse. Tilbudsgiver skal i sit tilbud sende beskrivelser af serviceaftaler. Ordregiver har i bilag 2 afsnit 2 beskrevet krav til serviceaftaler, herunder afstandskrav. Ordregivers forventede værdi af kontrakten (TV-bil inkl. optioner) er beregnet til 3.624.000kr.Kontrakten tildeles én tilbudsgiver. Kontrakten tildeles efter tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet. Det er til enhver tid tilbudsgivers ansvar at orientere sig og læse det samlede udbudsmateriale, ligesom tilbudsgiver opfordres til at sikre, at tilbud udarbejdes på grundlag af det fuldt gældende udbudsmateriale.
Interne Kennung: 288933868
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34144500 Fahrzeuge für Abfall und Abwasser
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option 1: Serviceaftale af bil og Option 2: Serviceaftale af udstyr Aftalen indeholder to optioner på serviceaftaler i 8 år på henholdsvis bil (option 1) og udstyr (option 2). Or-dregiver kan udnytte en eller begge optioner ved skriftlig meddelelse til Leverandøren senest 1 måned efter afleveringsdato af TV-bil. Udnyttes en option ikke inden førnævnte frist, vil optionen bortfalde. Den pågældende serviceaftale træder i kraft (“Ikrafttrædelsesdatoen”) den første dag i den efterfølgende måned efter Ordregivers meddelelse, medmindre Ordregiver angiver en senere dato. Fra Ikrafttrædelsesdatoen gælder samtlige Aftalens krav og bestemmelser også for den udnyttede option. Det nærmere omfang af servicen er vedlagt Aftalen. Såfremt Ordregiver udnytter sin option på service af bil og/eller service af udstyr, træder Leverandørens forpligtelser til at servicere først i kraft fra det tidspunkt, hvor bilen har været i brug i en sammenhængende periode på én (1) måned uden, at der er konstateret fejl og mangler ved bilen og alle konstaterede fejl og mangler er udbedret. Aftale om service vedrørende udstyr og/eller bil, indgås på baggrund af den eller de serviceaftaler der var vedlagt Leverandørens tilbud i forbindelse med udbud af nærværende kontrakt. Option 3: Køb af yderligere TV-bil Aftalen indeholder en option på køb af yderligere TV-bil (uden tilhørende serviceaftale) til den i bilag 1, tilbudsliste, angivne pris. Leverandøren har mulighed for at prisregulere i overensstemmelse med aftalen pkt. 7.2.3. Ved udnyttelse af optionen træder Aftalens bestemmelser i kraft, herunder bestemmelser om garanti, reklamation, ansvar, betaling, fortrolighed og øvrige bestemmelser, der efter deres karakter skal bestå. Ordregiver kan udnytte optionen indenfor fire (4) år fra parternes underskrift. Aftale om køb af yderligere TV-bil indgås som tillæg til nærværende aftale eller som en aftale med samme indhold som nærværende.