See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende rådgivningsydelser til højspændingsluftledninger
Beschreibung: Ordregiver ønsker ved etablering af nærværende rammeaftale at have mulighed for at anskaffe rådgiverydelser i forbindelse med ændringer og nyetableringer i Ordregivers 132-400 kV net. Rammeaftalen omfatter, men er ikke begrænset til, rådgivning til Energinet ved behov for at gennem-regne forhold omkring master, fundamenter og det samlede ledningsanlæg. Rådgivertypen, der efterspørges på denne aftale, varierer fra gang til gang og er afhængig af den konkrete opgaveformulering. Opgaverne tilrettelægges afhængigt af opgavens art, omfang, tid, prioritering, ressourcebehov, mv. Tilbudsgiver skal kunne stille med ressourcer, der har erfaring, kvalifikationer og kan tilbyde rådgivning indenfor følgende områder: • Solidt kendskab til højspændingsmaster (både rørmaster og gittermaster) • Solidt kendskab til PLS-CADD, samt modulerne ”Tower” og ”Pole” (eller tilsvarende) • Solidt kendskab til forskellige fundaments typer (betonfundament, pælefundament, monopæle osv.) • Erfaring med beregning af kræfter, der virker på højspændingsmaster og tilhørende fundamenter • Solidt kendskab til forskellige faseledertyper og muligheder for optimering af overføringsevne og tab i luftledningerne. • Erfaring med økonomisk optimering af master og fundamenter til luftledninger • Kendskab til produktion af gittermaster og rørmaster • Kan føre tilsyn med produktion af master samt udføre FAT ved leverandørerne • Kendskab til arbejdsmiljøregler for entreprenører
Interne Kennung: 23/09086
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal vedstå sit tilbud i seks (6) måneder fra den anførte tilbudsfrist. Såfremt tilbudsgiver i forbindelse med forhandlingsfasen udarbejder og indleverer reviderede tilbud, skal disse tilbud tillige vedstås i seks (6) måneder fra tilbudsfristen for disse. Aflevering af reviderede tilbud fritager ikke tilbudsgiver fra tidligere afgivne tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 3 x 24 måneders forlængelse af kontrakten