2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale angående teknisk rådgivning til Anlægsprojekter (Udbud 2026)
Beschreibung: Dette udbud vedrører udførelse af teknisk rådgivning til anlægsprojekter i Frederiksberg Kommune. Rammeaftalen forventes primært anvendt ved gennemførelse af skybrudsprojekter, herunder kombineret med vej og/eller byrum/landskab. Projekterne kan dog også angå anlægsprojekter uden skybrudselementer. Frederiksberg Kommune forestiller sig, at Rammeaftalen indgås med et ingeniørfirma der evt. er suppleret med underrådgivere ift. specifikke fagdiscipliner og landskabsarkitektur. Der udbydes en 2-årig rammeaftale til ikrafttræden 23. februar 2027 og med option for kommunen på forlængelse i op til 2 x 12 måneder. Kommunen forventer, at det samlede årlige forbrug af på de tre parallelle rammeaftaler, er ca. 13 mio. kr. eksklusiv moms. Det årlige vederlag under den enkelte rammeaftale vil afhænge af, hvilke projektaftaler den pågældende rådgiver tildeles, jf. rammeaftalens pkt. 5, samt Frederiksberg Kommunes beslutninger om igangsættelse af projekter under rammeaftalerne. Herudover kan det samlede forbrug påvirkes af den generelle pris- og inflationsudvikling. På denne baggrund kan det maksimale samlede forbrug under rammeaftalerne udgøre op til 78 mio. kr.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til afsnit II i udbudsloven (lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025), hvilket betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om deltagelse, men alene egnede ansøgere, der udvælges og opfordres hertil, har ret til at afgive tilbud. Udbuddet består af to faser: 1) prækvalifikationsfasen, hvor interesserede aktører ansøger om at blive udvalgt til at afgive tilbud, og 2) tilbudsfasen, hvor de udvalgte ansøgere udarbejder og afgiver tilbud. Frederiksberg Kommune vil prækvalificere de seks ansøgere, der vurderes bedst egnede til at varetage den udbudte rammeaftale. Såfremt der modtages flere end seks ansøgninger, vil kommunen foretage en udvælgelse blandt ansøgerne og prækvalificere de seks bedst egnede. Udvælgelsen sker på baggrund af de fremsendte referencer inden for referencekategori 1-4. Ved vurderingen lægges der vægt på ansøgernes evne til at dokumentere de mest relevante og aktuelle referencer. Der vil særligt blive lagt vægt på, at ansøgerne kan påvise relevante og aktuelle referencer inden for samtlige fire referencekategorier.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0000