See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord Cadru - Servicii de catering
Beschreibung: Având în vedere faptul că unele locații ale unităților de învățământ preuniversitar de stat nu dispun în prezent de cantină pentru prepararea în regim propriu la nici unul din sediile în care își desfășoară activitatea, s-a optat ca suportul alimentar să fie o masă în regim catering. Obiectul achiziției îl reprezintă asigurarea unui suport alimentar ce va consta, de regulă, după caz, într-o masă caldă, în regim catering, pentru antepreșcolarii, preșcolarii și elevii din unitățile de învățământ preuniversitar de stat. Suportul alimentar va fi servit într-un spaţiu amenajat în acest scop, pus la dispoziție de autoritatea contractantă, cu respectarea Normelor de igienă. Operatorul economic declarat câștigător al procedurii va asigura suportul necesar ca masa caldă să fie servită într-un interval de maxim 60 de minute de la livrare, în caz contrar produsele alimentare vor fi păstrate, până la servire, în spaţii amenajate, în care există condiţii adecvate de manipulare şi depozitare, la temperaturi adecvate care să poată fi monitorizate şi controlate. Pentru situațiile de excepție în care nu există posibilitatea servirii mesei calde, se va asigura un pachet alimentar, care va fi păstrat, până la servire, în spaţii amenajate, în care să existe condiţii adecvate de manipulare şi depozitare, la temperaturi adecvate care să poată fi monitorizate şi controlate. Prin spații adecvate se înțeleg încăperi, boxe, camere frigorifice sau sisteme mobile izoterme (de exemplu: cutii termoizolante sau vitrine cu răcire activă), care asigură menținerea temperaturii conform reglementărilor sanitar-veterinare în vigoare, fără a fi obligatoriu să fie destinate exclusiv activității de catering. La cererea motivată a părinţilor/reprezentantului legal, formulată în scris şi susţinută de un document-suport, înregistrată la secretariatul unităţii de învăţământ în care este înmatriculat antepreșcolarul/preşcolarul/elevul care, din considerente de natură medicală, culturală sau religioasă, nu pot beneficia de masa caldă sau, după caz, de pachetul alimentar vor beneficia de produse alimentare adecvate situaţiei acestora, în limita valorii zilnice prevăzute. În cazul antepreșcolarilor, preşcolarilor şi elevilor care din considerente de natură culturală sau religioasă nu pot beneficia de masa caldă sau, după caz, de pachetul alimentar, documentul-suport este reprezentat de declaraţia pe propria răspundere a părinţilor/reprezentantului legal.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55520000 Verpflegungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Acord cadru - Servicii de catering