571997-2026 - Ergebnis
Finnland – Öffentlicher Verkehr (Straße) – Kemin kaupungin koulukuljetukset ja tilausajot 2026-2028 (2028-2029)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kemin kaupungin koulukuljetukset ja tilausajot 2026-2028 (2028-2029)
Beschreibung: Kemin kaupungin hyvinvointitoimiala pyytää tarjouksia koulukuljetuksista ja tilausajoista ajalle 2026-2028 (+ optiot 1v.) Tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Tarjouskilpailu on avoin henkilöliikennelain mukaisen suomalaisen joukkoliikenne- tai taksiluvan haltijoille. Kyseessä on EU kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintasopimuksen tavoitteena on toteuttaa esi- ja perusopetukseen osallistuvien oppilaiden kuljetus varsinaisella koulumatkalla sekä koululaisten tilausajot Meri-Lapin alueella. Tarjouspyyntö on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen: Osa-alue 1 Koulukuljetukset ja osa-alue 2 Tilausajot Osa-alue 1 Koulukuljetukset: 1. Hepolan erityisluokkien kuljetukset 2. Sauvosaaren erityisluokkien kuljetukset 3. Yleisopetuksen kuljetukset 4. Esiopetuksen kuljetukset Koulukuljetusreitit ja oppilasmäärät on tarkemmin esitetty tarjouspyynnön liitteissä. ks. liitteet hankinnan kuvaus sekä karttaliite. Osa-alue 2 Tilausajot Meri-Lapin alueella Tarjouspyynnön asiakirjoissa esitetyt oppilasmäärät voivat muuttua sopimuskauden aikana. Tilaaja ei sitoudu määriin. Tilaajalla on oikeus tehdä muutoksia ilmoitettuihin reitteihin ja aikatauluihin. Tarjoukset osa-alueittain sallittu. Osa-alueen yksi (1) valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus ottaen huomioon tarjouspyyntöasiakirjoissa esitetyt vertailuperusteet. Vertailuperusteena on pisteytys hinta max. 70 pistettä ja laatu 30 pistettä. Hinta pisteytetään siten, että halvimman yhteenlasketun tuntihinnan jättänyt saa 70 pistettä ja muut tarjoukset suhteutetaan siihen. Osa-alueen kaksi (2) valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus ottaen huomioon tarjouspyyntöasiakirjoissa esitetyt vertailuperusteet. Vertailuperusteena on hyväksytyistä tarjouksista halvin hinta (tuntihinnat yhteenlaskettuna). Osa-alueittain valitaan yksi (1) palveluntuottaja. Sopimukseen noudatetaan JYSE Palvelut 2025 sopimusehtoja. Hankinnan arvioidaan ylittävän hankintalain 26 § kynnysarvon.
Interne Kennung: 246/02.08.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Koulukuljetukset alv. 0 %
Beschreibung: Osassa hankitaan koulukuljetuksia tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 246/02.08.00/2026_1-0
Los: LOT-0002
Titel: Tilausajot Meri-Lapin alueella alv. 0 %
Beschreibung: Osassa hankitaan tilausajoja hyvinvointitoimialan tarpeisiin tarjouspyynnön ja liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 246/02.08.00/2026_2-1
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung