572189-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – Udbud af vikarydelser til kantine og rengøring
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af vikarydelser til kantine og rengøring
BeschreibungNærværende udbud vedrører vikarydelser til kantine og rengøring på Forsvarets Etablissementer. Ordregiver udbyder en Rammeaftale om vikarydelser til kantine og rengøring på Forsvarsministeriets koncerns Etablissementer omfattet af Aftalebilag 1 - Etablissementsoversigt. Rammeaftalen har til formål at sikre leveringssikkerhed af vikarer til kantinedrift og rengøringsopgaver. Opgaven består i at levere kantine- og rengøringsvikarer efter behov ved f.eks. sygdom, ferie, ekstraordinære arrangementer, travlhed mv. hos Ordregiver. Rammeaftalen vil have en varighed på 4 år. Rammeaftalen er opdelt således, at • Delaftale 1 omfatter levering af vikarer til kantine • Delaftale 2 omfatter levering af vikarer til rengøring på Forsvarets etablissementer. Det fremgår af Aftalebilag 1 – Etablissementsoversigt, hvilke Etablissementer som er omfattet af den enkelte Delaftale. For hver af Delaftalerne tildeles der op til tre (3) Leverandører på Delaftalen, som rangeres på en kaskade på baggrund af Ordregiver tilbudsevaluering. Konkrete ordrer på hver af Delaftalerne bliver tildelt som følger: Ordrer tildeles den første Leverandør i kaskaden. Såfremt denne Leverandør ikke pga. kapacitetsmæssige årsager kan udføre ordren inden for de i Aftalebilag 2 – Kravspecifikation, K 2.3.8 fastsatte frister, vil den anden Leverandør i på kaskaden blive tildelt ordren og så fremdeles. Efter Rammeaftalen træder i kraft, vil der være en periode på tre (3) måneder, hvor Leverandøren har mulighed for at sikre den rette bemanding og kapacitet på Rammeaftalen. Denne Indkøringsfase er yderligere beskrevet i Rammeaftalens afsnit 30 og Aftalebilag 4 - Samarbejdsorganisation. Ordregiver forbeholder sig retten til i aftaleperioden bl.a. at øge eller reducere antallet af Etablissementer omfattet af Rammeaftalen, som følge af tilpasninger i etablissementsstrukturen inden for de udbudsretlige rammer, og i henhold til den indgåede Rammeaftale.
Vorherige Bekanntmachung111851-2025
Interne KennungFOREJ.0023
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsforretningen gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse udbudslovens §§ 56-57 (lovbekendtgørelse nr. 1564 af 15. december 2015, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55300000 Restaurant- und Bewirtungsdienste, 55510000 Dienstleistungen von Kantinen, 79613000 Dienstleistungen für den Personalumzug, 79620000 Überlassung von Personal einschließlich Zeitarbeitskräfte, 90910000 Reinigungsdienste
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Vikarydelser til kantine
BeschreibungDelaftale 1 omfatter levering af vikarer til kantine. Det fremgår af Aftalebilag 1 – Etablissementsoversigt, hvilke Etablissementer som er omfattet af den enkelte Delaftale.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Vikarydelser til rengøring
BeschreibungDelaftale 2 omfatter levering af vikarer til rengøring. Det fremgår af Aftalebilag 1 – Etablissementsoversigt, hvilke Etablissementer som er omfattet af den enkelte Delaftale.