572206-2026 - Wettbewerb
Finnland – Elektrizität – Keravan Energia Oy:n ja Sipoon Energia Oy:n verkonhaltijan häviösähkön toimitus 2027-2029
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Keravan Energia Oy:n ja Sipoon Energia Oy:n verkonhaltijan häviösähkön toimitus 2027-2029
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Keravan Energia Oy:n sekä Sipoon Energia Oy:n sähköverkon häviösähkön avoin fyysinen toimitus. Häviösähkön määrä perustuu verkonhaltijan mittaamaan häviösähkön tuntisarjaan (liitteenä häviösähkön varttisarja). Tilaajan vuotuinen häviösähkön volyymi on noin 17 GWh. Häviösähkön hankintasopimus tehdään määräaikaiseksi toimitusjakson ajalle 1.1.2027-31.12.2029. Sopimus tehdään molemmille verkonhaltijoille erikseen. Tarjoushinta annetaan kiinteänä kokonaishintana (keskihinta) koko toimitusjaksolle sisältäen Euronext Nord Pool -sähköfutuurimarkkinoilla (Euronext Nord Pool Power Futures) noteerattujen systeemivuosituotteiden keskihinnan (NSBY-27, NSBY-28 ja NSBY-29), näitä vastaavat aluehintaerotuotteiden keskihinnan (HLBY-27, HLBY-28 ja HLBY-29) ja marginaalin. Marginaali sisältää kaikki Tarjoajan kustannukset mm. profiili-, ennuste-, kaupankäynti-, maksuaikakustannukset, Datahub-maksut, Tarjoajan hallinnolliset kustannukset ja Fingrid Oy:n tuotannon ja kulutuksen volyymimaksun (tarjoushetken) sekä Tarjoajan katteen. Mikäli Fingrid Oy:n tuotannon ja kulutuksen volyymimaksun muuttuu (nousee tai laskee), otetaan tämä huomioon vaikutustensa mukaisesti. Tarjoushinta annetaan keskiviikon 9.9.2026 päätöskurssien mukaan. Kokonaishinta on annettava arvonlisäverottomana (alv 0%) muodossa EUR/MWh. Kiinteää kuukausimaksua (EUR/kk) ei saa olla. Tarjoushinta perustuu tämän tarjouspyynnön liitteenä olevaan häviösähkön varttisarjaan verkonhaltijoittain. Lopullinen sopimushinta määritetään sopimuksen tekohetken markkinahintatasoon. Hintasidonnaisuus on ilmoitettava tarjouksessa. Oikeuskäytännön mukaan häviösähkön hankinnassa on kysymys erityisalojen hankintalain 6 §:n 6 momentissa tarkoitetusta energiahuoltoon liittyvästä energian hankkimisesta, eikä se näin ollen kuulu erityisalojen hankintalain tai hankintalain soveltamisalan piiriin. Sähkömarkkinalain 23 §:n mukaan verkonhaltijan on kuitenkin hankittava sähköverkkonsa häviöenergia avointen, syrjimättömien ja markkinapohjaisten menettelyjen mukaisesti. Täyttääkseen edellä mainitut sähkömarkkinalain mukaiset edellytykset hankintayksikkö julkaisee hankinnasta julkisen hankintailmoituksen.
Interne Kennung: 622624
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Oikeuskäytännön mukaan häviösähkön hankinnassa on kysymys erityisalojen hankintalain 6 §:n 6 momentissa tarkoitetusta energiahuoltoon liittyvästä energian hankkimisesta, eikä se näin ollen kuulu erityisalojen hankintalain tai hankintalain soveltamisalan piiriin. Sähkömarkkinalain 23 §:n mukaan verkonhaltijan on kuitenkin hankittava sähköverkkonsa häviöenergia avointen, syrjimättömien ja markkinapohjaisten menettelyjen mukaisesti. Täyttääkseen edellä mainitut sähkömarkkinalain mukaiset edellytykset hankintayksikkö julkaisee hankinnasta julkisen hankintailmoituksen. Hankintapäätöksestä ei voi valittaa Markkinaoikeuteen Hankintayksikkö pidättää oikeuden keskeyttää hankinta ainakin seuraavista perustelluista syistä: - Hankintayksikkö ei saa yhtään tarjouspyynnön vaatimukset täyttävää tarjousta. - Hankintayksikkö saa vain yhden vaatimukset täyttävän tarjouksen. - Hankinnan taloudelliset, tekniset tai muut olosuhteet ja edellytykset tai hankintasuunnitelma muuttuvat oleellisesti eikä hankinnan jatkaminen tarjouspyynnön mukaisesti ole enää perusteltua - Poikkeukselliset olosuhteet tai muut vapauttamisperusteet (force majeure) tekevät hankinnan toteuttamisen mahdottomaksi - Hankinnan edetessä ilmenee seikkoja, jotka estävät todellisen kilpailun Hankinnan alustava aikataulu: - Tarjousten jättö 18.9.2026 - Hankintapäätös vk. 39/2026 - Sopimus vk. 41-42/2026 Hankintamenettelyllä valitaan yksi (1) toimittaja. Hankintaa ei jaeta osiin, koska hankintayksikön näkemyksen mukaan sopimuksen toteuttaminen tulisi teknisesti ja käytännöllisesti liian vaikeaksi. Hankintayksikkö tiedottaa tarjouksen määräaikaan jättäneitä Tarjoajia tekemästään hankintapäätöksestä kirjallisesti sähköpostilla.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0000