572321-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Überholungs- und Sanierungsarbeiten – Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții “Reabilitare si anvelopare pavilion A (constructiile C1, C2, C3), Spitalul Judetean de Urgenta Braila, Soseaua Buzaului nr.2”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții “Reabilitare si anvelopare pavilion A (constructiile C1, C2, C3), Spitalul Judetean de Urgenta Braila, Soseaua Buzaului nr.2”
Beschreibung: Obiectul contractului consta in: Reabilitarea si eficientizarea energetica a constructiilor C1,C2 si C3 din Pavilionul A al Spitalului Judetean de Urgenta Braila. Obiectivul general propus contribuie la realizarea obiectivului specific al Axei prioritare 3 si al Prioritatii de investitii 3.1 a Programului Operational Regional 2014-2020 “Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice și în sectorul locuințelor, Obiectiv specific 8.2 - Îmbunătățirea calității și a eficienței îngrijirii spitalicești de urgență, Operațiunea B - Clădiri publice, apelul de proiecte cu titlul POR/2020/3/3.1/B/2/NE,SE,SM, (Cod apel:POR/776/3)”. Obiectivele specifice ale proiectului: 1.Cresterea eficientei energetice a cladirii pavilion A (constructiile C1,C2,C3), Spitalul Judetean de Urgenta Braila, soseaua Buzaului, nr.2. Pentru indeplinirea acestui obiectiv specific se propun lucrari ce vizeaza cresterea performantei energetice a cladirii, ceea ce are ca efect reducerea consumurilor energetice pentru incalzirea spatiilor utilizate, in conditiile asigurarii si mentinerii climatului termic interior, respectiv reducerea costurilor de intretinere cu incalzirea si reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera. 2. Reabilitarea si refunctionalizarea spatiilor din pavilionul A (constructiile C1,C2,C3) al Spitalului Judetean de Urgenta Braila. Pentru indeplinirea acestui obiectiv specific proiectul prevede activitati de modernizare si refunctionalizare a spatiilor in care isi desfasoara activitatea Spitalul Judetean de Urgenta Braila. Procedura de achiziţie este iniţiată sub incidenţa prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achizitie publica este conditionată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislsției privind finanțele publice. Autoritatea Contractantă își rezervă dreptul de a încheia contractul de achizitie publica cu ofertantul declarant câștigător numai înmăsura în care fondurile necesare achiziţiei vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. Prin demersurile pe care le întreprinde, AC estimează obtinerea finantării în perioada sept-oct 2024. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, autoritatea contractanta isi rezervă dreptul de aanula procedura de atribuire, in conformitate cu prevederile art. 212, alin. (1), lit. c) teza 2, din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă semnarea contractului de achiziție publică. Ofertantii din cadrul acestei proceduri inteleg ca AC nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu in cazul anularii procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia si indiferent daca AC a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertantii din cadrul acestei procedure accepta utilizarea conditiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive asumandu-si intreaga raspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisa. Ofertanţii sunt obligaţi să-şi menţină valabilă şi nemodificată oferta depusă în cadrul procedurii de achiziţie, până la momentul semnării contractului de achizitie publica . Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari în a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Conform art. 160 din Legea nr. 98/2016e, obligatia AC de a raspunde la solicitarile de clarificari este conditionata de transmiterea solicitarilor de clarificare in termenul impus prin documentatia de atribuire, a se tine cont in acest caz de termenul indicat la I.3.
Interne Kennung: 4205491_2023_PAAPD1434299
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Valoarea estimata a achizitiei avand ca obiect Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții “Reabilitare si anvelopare pavilion A (constructiile C1, C2, C3), Spitalul Judetean de Urgenta Braila, Soseaua Buzaului nr.2” este de 44.966.617,02 lei, fara TVA Valoarea totala estimata 44.966.617,02 lei, fara TVA este compusă din: -cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului: 1.027.941,54 lei, fara TVA -cheltuieli pentru constructii si instalatii: 9.567.019,26 lei, fara TVA -cheltuieli cu dotarile (utilaje, echipamente cu si fara montaj, dotari): 9.901.314,61 lei, fara TVA -cheltuieli conexe investitiei de baza: 24.348.014,76 lei, fara TVA -organizare de santier, total: 122.326,85, fara TVA, din care: a) Lucrari de constructii: 28.870,85 lei, fara TVA b) Lucrari conexe: 93.456,00 lei, fara TVA
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45215140 Bau von Krankenhauseinrichtungen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten