See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ,,Servicii de consultanțӑ și supervizarea proiectӑrii și execuției lucrӑrilor”aferente obiectivului de investiții”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 3 Poieni – Aleşd și Lot 4 Aleşd – Frontierǎ Ungaria
Beschreibung: Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub). Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. Activitatea Contractantului/ Supervizorului este aceea de supervizare, în calitate de „Supervizor”, a proiectării şi execuţiei de lucrări în conformitate cu prevederile HG nr. 1/ 2018 pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Contractantul/ Supervizorul va urmări ca Proiectul tehnic să fie elaborat conform regulamentelor legale în vigoare, cu respectarea tuturor etapelor din HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice, cu modificările ulterioare. În cadrul serviciului de consultanţă și supervizare în domeniul managementului execuţiei şi pentru verificarea execuţiei lucrărilor de construcţii și instalaţii aferentă obiectivului de ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor, Contractantul va desfăşura activităţi de coordonare, consultanță și supervizare. Lucrările supervizate sunt situate și se vor realiza : 1. Lotul 3 – Poieni – Aleşd între km 567+690 și km 620+430, între Cap Y Stația CF Poieni și Cap Y Stația CF Aleșd; 2. Lot 4 – Aleșd – Frontieră Ungaria între km 620+430 - km 660+086 și km 0+000 - km 7+088, între Cap Y Stația CF Aleșd și Frontieră Ungaria. Proiectul de modernizare a tronsonului feroviar menționat include: • Îmbunătățirea infrastructurii pentru cresterea vitezei de circulație la valori cuprinse între viteza de 120 km/h și cea de 160 km/h pe întregul tronson; • Realizarea/Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea tronsonului (25 kV); • Mărirea capacității de tranzit; • Asigurarea interoperabilității prin implementarea STI, în special în ceea ce priveste sarcina pe osie (22,5 t), gabaritul de încărcare (C), lungimea liniilor din stații si haltele de miscare, facilitățile pentru persoanele cu dizabilități; • Modernizarea stațiilor (prin stații înțelegându-se si haltele de mișcare) de pe această linie îmbunătățind condițiile pentru utilizatorii transportului feroviar; • Înlocuire poduri, podețe, repararea sistemului de drenaj, îmbunătățirea terasamentelor; • Construcția drumurilor de întreținere de-a lungul căii ferate (unde nu sunt disponibile drumuri publice); • Reabilitarea/Modernizarea clădirilor stațiilor de călători, incluzând construcțiile pasarelelor şi/sau tunelurilor pietonale, ridicarea nivelului peroanelor, în conformitate cu standardele europene în vigoare; • Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot; • Instalații de centralizare electronică noi, în stații, și introducerea sistemului de siguranță ERTMS (ETCS nivel 2 + GSM-R); • Modernizarea echipamentului de telecomunicații.
Interne Kennung: 17.A/1/231/08.07.2022
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Servicii de consultanțӑ și supervizare a proiectӑrii și execuției lucrӑrilor” aferente obiectivului de investiții ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 3 Poieni – Aleşd
Beschreibung: Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub). Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. Activitatea Contractantului/ Supervizorului este aceea de supervizare, în calitate de „Supervizor”, a proiectării şi execuţiei de lucrări în conformitate cu prevederile HG nr. 1/ 2018 pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Contractantul/ Supervizorul va urmări ca Proiectul tehnic să fie elaborat conform regulamentelor legale în vigoare, cu respectarea tuturor etapelor din HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice, cu modificările ulterioare. În cadrul serviciului de consultanţă și supervizare în domeniul managementului execuţiei şi pentru verificarea execuţiei lucrărilor de construcţii și instalaţii aferentă obiectivului de ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor, Contractantul va desfăşura activităţi de coordonare, consultanță și supervizare. Lucrările supervizate sunt situate și se vor realiza : Lotul 3 – Poieni – Aleşd între km 567+690 și km 620+430, între Cap Y Stația CF Poieni și Cap Y Stația CF Aleșd; Proiectul de modernizare a tronsonului feroviar menționat include: • Îmbunătățirea infrastructurii pentru cresterea vitezei de circulație la valori cuprinse între viteza de 120 km/h și cea de 160 km/h pe întregul tronson; • Realizarea/Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea tronsonului (25 kV); • Mărirea capacității de tranzit; • Asigurarea interoperabilității prin implementarea STI, în special în ceea ce priveste sarcina pe osie (22,5 t), gabaritul de încărcare (C), lungimea liniilor din stații si haltele de miscare, facilitățile pentru persoanele cu dizabilități; • Modernizarea stațiilor (prin stații înțelegându-se si haltele de mișcare) de pe această linie îmbunătățind condițiile pentru utilizatorii transportului feroviar; • Înlocuire poduri, podețe, repararea sistemului de drenaj, îmbunătățirea terasamentelor; • Construcția drumurilor de întreținere de-a lungul căii ferate (unde nu sunt disponibile drumuri publice); • Reabilitarea/Modernizarea clădirilor stațiilor de călători, incluzând construcțiile pasarelelor şi/sau tunelurilor pietonale, ridicarea nivelului peroanelor, în conformitate cu standardele europene în vigoare; • Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot; • Instalații de centralizare electronică noi, în stații, și introducerea sistemului de siguranță ERTMS (ETCS nivel 2 + GSM-R); • Modernizarea echipamentului de telecomunicații.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht, 79341000 Werbedienste
Los: LOT-0002
Titel: Servicii de consultanțӑ și supervizare a proiectӑrii și execuției lucrӑrilor” aferente obiectivului de investiții ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor”, Lot 4 Aleşd – Frontierǎ Ungaria
Beschreibung: Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub). Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. Activitatea Contractantului/ Supervizorului este aceea de supervizare, în calitate de „Supervizor”, a proiectării şi execuţiei de lucrări în conformitate cu prevederile HG nr. 1/ 2018 pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Contractantul/ Supervizorul va urmări ca Proiectul tehnic să fie elaborat conform regulamentelor legale în vigoare, cu respectarea tuturor etapelor din HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice, cu modificările ulterioare. În cadrul serviciului de consultanţă și supervizare în domeniul managementului execuţiei şi pentru verificarea execuţiei lucrărilor de construcţii și instalaţii aferentă obiectivului de ”Electrificarea și reabilitarea liniei de cale feratǎ Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor, Contractantul va desfăşura activităţi de coordonare, consultanță și supervizare. Lucrările supervizate sunt situate și se vor reLot 4 – Aleșd – Frontieră Ungaria între km 620+430 - km 660+086 și km 0+000 - km 7+088, între Cap Y Stația CF Aleșd și Frontieră Ungaria. Proiectul de modernizare a tronsonului feroviar menționat include: • Îmbunătățirea infrastructurii pentru cresterea vitezei de circulație la valori cuprinse între viteza de 120 km/h și cea de 160 km/h pe întregul tronson; • Realizarea/Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea tronsonului (25 kV); • Mărirea capacității de tranzit; • Asigurarea interoperabilității prin implementarea STI, în special în ceea ce priveste sarcina pe osie (22,5 t), gabaritul de încărcare (C), lungimea liniilor din stații si haltele de miscare, facilitățile pentru persoanele cu dizabilități; • Modernizarea stațiilor (prin stații înțelegându-se si haltele de mișcare) de pe această linie îmbunătățind condițiile pentru utilizatorii transportului feroviar; • Înlocuire poduri, podețe, repararea sistemului de drenaj, îmbunătățirea terasamentelor; • Construcția drumurilor de întreținere de-a lungul căii ferate (unde nu sunt disponibile drumuri publice); • Reabilitarea/Modernizarea clădirilor stațiilor de călători, incluzând construcțiile pasarelelor şi/sau tunelurilor pietonale, ridicarea nivelului peroanelor, în conformitate cu standardele europene în vigoare; • Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot; • Instalații de centralizare electronică noi, în stații, și introducerea sistemului de siguranță ERTMS (ETCS nivel 2 + GSM-R); • Modernizarea echipamentului de telecomunicații.
Interne Kennung: 2