See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Drift, service och support av systemet Artvise kundtjänst ”ÖDOC”
Beschreibung: AB Östgötatrafiken beslutar genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) att köpa drift och support avseende systemet Artvise Kundtjänst, nedan benämnd ”ÖDOC”, med hänvisning till att konkurrens saknas av tekniska skäl samt att det som anskaffas skyddas av ensamrätt, vilket innebär att endast en leverantör kan tillhandahålla tjänsten. Det saknas rimliga alternativa eller ersättande lösningar och att ett byte av system eller leverantör skulle medföra oproportionerliga tekniska och ekonomiska konsekvenser. Samtliga rättigheter som krävs för att kunna utföra dessa tjänster, exempelvis nyttjanderätt till källkod, samt rätt att ändra i källkod äger Artvise AB
Interne Kennung: 2026/0445
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72261000 Software-Unterstützung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware
5. Los
Los: LOT-0000