573195-2026 - Ergebnis
Schweden – Verglasungsarbeiten – Glasmästeritjänster
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Glasmästeritjänster
Beschreibung: Migrationsverket avser att upphandla glasmästeritjänster till Migrationsverkets samtliga orter i Sverige.Ramavtalet är inte exklusivt. Migrationsverket kan ha hyresavtal där det är villkor om att fastighetsägaren ska hantera och ha ansvar för denna tjänst.Migrationsverket finns idag bl.a. på följande orter med omnejd: Region Nord: Boden, Umeå, Sundsvall, Gävle, Stockholm, Arlanda, Märsta, Uppsala, Västerås, Flen.Region Väst: Göteborg, Kållered, Örebro, Vänersborg, Halmstad, Härnösand.Region Syd: Norrköping, Linköping, Växjö, Malmö, Ljungbyhed, Åstorp.Inom Migrationsverkets verksamhet finns bl.a. administrativa lokaler där även receptioner förekommer samt anläggningsboenden, lägenhetsboenden och förvar. En förändring av verksamhetsorterna kan komma att inträffa under avtalsperioden. Anbudsgivaren ska besitta resurser, teknisk förmåga och den erfarenhet som krävs för att utföra uppdrag av varierande storlek på ett noggrant och säkert sätt. Upphandlingen omfattar allt som är förenligt med ett glasbyte såsom demontering av skadat glas, skyddstäckning, montering av nytt glas, iordningsställande, avspärrning av arbetszon, städning, leverans m.m. Upphandlingen avser även säkerhetsfilm, skyddsfilm och skyddsfilm med solskydd. På grund av eventuella metod-, struktur-, organisatoriska-, eller andra förutsättningar kan inte Migrationsverket förbinda sig att köpa viss volym eller för visst värde. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet vare sig det över- eller understiger uppskattad volym/värde.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45441000 Verglasungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129258:Lot:1