573418-2026 - Ergebnis
Rumänien – Straßenarbeiten – „Reabilitare DJ 643D, DN 65C (Bulzeşti) – Prejoi – Înfrăţirea – Frăţila – Lim. Jud. Vâlcea, km 0+000 – 16+000, tronson km 0+000 - 8+000“ - rest de executat (proiectare și execuție)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Reabilitare DJ 643D, DN 65C (Bulzeşti) – Prejoi – Înfrăţirea – Frăţila – Lim. Jud. Vâlcea, km 0+000 – 16+000, tronson km 0+000 - 8+000“ - rest de executat (proiectare și execuție)
Beschreibung: Obiectul contractului îl reprezintă „Reabilitare DJ 643D, DN 65C (Bulzeşti) – Prejoi – Înfrăţirea – Frăţila – Lim. Jud. Vâlcea, km 0+000 – 16+000, tronson km 0+000 - 8+000“ - rest de executat (proiectare și execuție) – proiectare și execuție conform caietului de sarcini nr. 4738/23.03.2026. Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare, în legatura cu documentatia de atribuire, conf art. 160 alin. (1) si (2) din Legea 98/2016. Termenul limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări de către operatorii economici este de 20 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la solicitările de clarificări/informații suplimentare adresate de operatorii economici este cu 10 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4417150.2026.19
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233140 Straßenarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul achiziției îl constituie încheierea unui contract de execuție lucrări (proiectare și execuție) – REST de EXECUTAT, pentru obiectivul de investiții „Reabilitare DJ 643D, DN 65C (Bulzeşti) – Prejoi – Înfrăţirea – Frăţila – Lim. Jud. Vâlcea, km 0+000 – 16+000, tronson km 0+000 - 8+000“. Obiectul contractului îl reprezintă finalizarea tuturor serviciilor de proiectare și a tuturor lucrărilor necesare recepției obiectivului de investiții. Autoritatea contractantă (AC), Consiliul Județean Dolj, a încheiat cu Antreprenorul Asocierea S.C. ERPIA S.A. - SC ARMEANCA PREST COM SRL, cu lider SC ERPIA S.A., Acordul Contractual nr. 32/13.03.2019, având ca obiect execuție lucrări pentru obiectivul de investiții menționat. Deși AC a notificat în repetate rânduri Antreprenorul cu privire la îndeplinirea defectuoasă a contractului, acesta din urmă nu și-a respectat obligațiile contractuale la termenele și condițiile stipulate în contract, motiv pentru care AC a hotărât rezilierea, din cauza neîndeplinirii condițiilor contractuale, acestea fiind executate intr-un procent de aproximativ 70%. Ca urmare a rezilierii acordului contractual, AC a fost pusă în situația de a achiziționa o expertiză tehnică din care să rezulte restul lucrărilor de executat precum și lucrările de remediere a lucrărilor neconforme, acolo unde este cazul. Totodată, AC este pusă în situația de a demara o nouă procedură de achiziţii de lucrări, pentru proiectarea și realizarea lucrărilor rămase de executat, în vederea recepționării obiectivului de investiții. Beneficiarul va pune la dispoziția Contractantului, toate documentele relevante care se află în posesia Beneficiarului referitoare la proiectul tehnic, avize, acorduri și a lucrărilor executate. Se consideră că Antreprenorul a inspectat și examinat șantierul și împrejurimile sale, a analizat datele și că s-a edificat, înainte de depunerea ofertei, asupra tuturor aspectelor relevante, cum ar fi, dar nu se limitează, forma și natura șantierului, întinderea și natura lucrărilor, materialele necesare execuției lucrărilor, căile de acces la șantier, utilități și în general a obținut toate informațiile cu privire la riscuri. Având în vedere că se consideră că Antreprenorul și-a stabilit prețurile în baza propriilor calcule, operațiuni și estimări, Antreprenorul, fără plata vreunui cost suplimentar va respecta orice obligație și va executa orice lucrare prevăzută în contract. Prin semnarea contractului și acceptarea valorii din contract, Antreprenorul își asumă în totalitate responsabilitatea și costurile pentru riscul nefinalizării lucrărilor din proprie vină în termenul contractual și a unei posibile extinderi a duratei de execuție a contractului. Antreprenorul nu va înlătura sau schimba vreun membru al echipei de experți fără aprobarea prealabilă a beneficiarului. Antreprenorul va organiza lucrările și va lua toate măsurile de prevenire și combatere a poluărilor accidentale, purtând întreaga răspundere din punct de vedere al prejudiciului creat, al depoluării zonei și suportării costurilor. Antreprenorul va avea în vedere faptul că execuția lucrărilor se va desfășura sub trafic, astfel încât pe perioada executării lucrărilor executantul are obligația de a lua toate măsurile necesare pentru a nu perturba circulația rutieră. Activitățile principale sunt: - Elaborarea D.T.A.C. continuare de lucrări conform expertizelor tehnice; - Elaborarea proiectului tehnic rest de executat conform expertizelor tehnice în vederea finalizării obiectivului de investiții; - Asigurarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada execuției lucrărilor; - Executarea tuturor lucrărilor - rest de executat, aferente obiectivului de investiții. Execuția lucrărilor se va face numai în baza Autorizațiilor de construire puse la dispoziție de către AC, proiectul tehnic de execuție, dispozițiile de șantier emise până la stadiul actual al lucrărilor, expertiza tehnică, avizelor și acordurilor. Lucrările se vor executa cu respectarea strictă a legislației, normativelor și standardelor specifice, aplicabile, aflate în vigoare la data executării lucrărilor.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe