573530-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus ja laajennus, pää- ja arkkitehtisuunnittelun hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus ja laajennus, pää- ja arkkitehtisuunnittelun hankinta
Beschreibung: Vantaan kaupungin kaupunkiympäristö pyytää tarjoustanne Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjaus- ja laajennushankkeen seuraavista toimeksiannoista: Suunnittelutehtävät: - pääsuunnittelu - arkkitehtisuunnittelu - sisältäen piha-, sisustus-, ammattikeittiö-, akustiikka- ja paloturvallisuussunnittelun oheisten tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Tilaus jaetaan hankesuunnitteluvaiheeseen ja jatkosuunnitteluvaiheeseen. Jatkosuunnitteluvaiheen suunnittelutehtävät sisältyvät hankintaan optiona.* *Tilaaja tekee oman harkintansa mukaan päätöksen jatkosuunnitteluvaiheiden tilaamisesta tarjoajalta onnistuneen hankesuunnitteluvaiheen jälkeen. Jatkosuunnitteluvaiheisiin sisältyvät kaikki suunnitteluvaiheet suunnittelun valmistelusta takuuaikaan asti tehtäväluetteloiden (RT-ohjekorttien) mukaisesti. Hankkeen suunnittelutehtävien laajuus, sisältö ja aikataulu on esitetty liitteenä olevissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Suunnittelutehtävien työkielenä on suomi. Kohteen tiedot: Kaupunginosa: Myyrmäki Osoite: Myyrmäenraitti 4, 01600 Vantaa Kiinteistö: 092-015-0699-0001 Myyrmäen vuonna 1974 valmistunutta urheilutalon uimahallia peruskorjataan rakennuksen toiminnallisuuden ylläpitämiseksi ja laajennetaan vastaamaan Myyrmäen suuralueen kasvaneeseen asukasmäärään. Myyrmäen urheilutalon uimahallin peruskorjauksen ja laajennuksen hankkeeseen kuuluvat alla eritellyt kokonaisuudet: - urheilutalon uimahallin pukuhuone- ja allastilojen (n. 2 200 brm2) ja allasteknisten tilojen ja ilmanvaihtokonehuoneen (n. 936 brm2) peruskorjaus - uimahallin n. 1 000 hum2:n allastilojen ja n. 850 hum2:n allasteknisten tilojen laajennus - Vaskivuoren lukion ja päiväkodin uusi n. 105 hum2:n (varsinainen suoja-ala 90 hum2) väestönsuoja 120 henkilölle ja porras suojaan (n. 15 hum2) - urheilutalon pienempiä tilamuutoksia kuten palloiluhallin uusi varastotila (100 hum2), kuntosaliohjaajien hissiaulan tilan muutos varastoksi, kunto-ohjaajan studiotila ja palloiluhallin uusi huoltotie. Kerrosalaltaan 5 793 m2 :n kokoisen urheilurakennuksen Y-tontin nykyistä 5 000 m2 :n rakennusoikeutta kasvatetaan asemakaavamuutoksella arviolta 7 500 m2 :iin uuden laajennuksen mahdollistamiseksi. Rakennuksen kerrosala kasvaa arviolta 1278 m2:llä. Tontin nykyinen rakennusoikeus on jo ylitetty 793 m2 :llä. Uimahallia laajennetaan tontilla lännen suuntaan nykyisen tontin piha-alueen ja palloiluhallin huoltoreitin päälle. Laajennuksen myötä tontin länsipuolen piha-alueen läpi kulkevat viemäri- ja hulevesiputket sekä tietoliikenne- ja sähkökaapelit siirretään alustavasti kulkemaan tontin länsireunaa pitkin.
Interne Kennung: VD/1095/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnan arvo ylittää EU-kynnysarvon (221 000 € alv 0%). Tarkemmat lisätiedot valintamenettelystä on esitetty tarjouspyynnön liitteessä " Suunnitteluhankinnan kuvaus".
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000