2. Verfahren
Verfahren
Titel: "Świadczenie usług przewozowych w charakterze podwykonawcy operatora publicznego transportu zbiorowego" Zadanie nr 2.
Beschreibung: 3.1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadania pn.: "Świadczenie usług przewozowych w charakterze podwykonawcy operatora publicznego transportu zbiorowego". 3.2. Przedmiot zamówienia nie został podzielony na zadania. Zadanie nr 2 obejmuje "Świadczenie usług przewozowych w charakterze podwykonawcy operatora publicznego transportu zbiorowego" w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich na autobusowych liniach komunikacyjnych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a na liniach 781, 782, 783 (załącznik nr 13); 3.3. Zamawiający nie dokonuje podziału zamówienia na części z uwagi na okoliczność, że niniejsze zamówienie jest unieważnioną częścią większego zamówienia. Dalszy podział zamówienia na części jest niecelowy z przyczyn technicznych i organizacyjnych oraz ekonomicznych. 3.4. Szacowana ilość wozokilometrów dla zamówienia do wykonania w podstawowym okresie trwania Umowy (szacunki opierają się na założeniu, że przewozy będą odbywać się zgodnie z rozkładami jazdy, a wskazane ilości nie obejmują dojazdów i zjazdów z linii) w chwili rozpoczęcia niniejszego postępowania wynosi 348.618 km (słownie: trzysta czterdzieści osiem tysięcy sześćset osiemnaście kilometrów) w podstawowym okresie trwania Umowy. 3.5 Zamawiający zastrzega sobie w szczególności prawo do żądania zmiany częstotliwości kursowania, ilości kursów poszczególnych linii komunikacyjnych lub wprowadzenia modyfikacji w zakresie listy linii komunikacyjnych wskazanych w Załączniku nr 13 do SWZ (usunięcia lub dodania linii komunikacyjnych). Wprowadzane modyfikacje mogą powodować zmniejszenie lub zwiększenie pracy przewozowej (ilości wozokilometrów) o maksymalnie 30% (słownie: trzydzieści) procent w stosunku do szacowanej ilości wozokilometrów do wykonania w podstawowym okresie trwania Umowy. 3.6. Informacje ogólne dotyczące zamówienia: 1) Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usługi przewozów o charakterze użyteczności publicznej w ramach publicznego transportu zbiorowego w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich w granicach administracyjnych powiatów i gmin będących uczestnikami Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny” na autobusowych liniach komunikacyjnych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (dalej „Przewozy” lub „Usługa”). 2) Organizatorem zapewniającym funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego na terenie obejmującym przedmiot zamówienia jest Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny”. Wykonawca wyłoniony w postępowaniu o świadczenie usługi przewozów o charakterze użyteczności publicznej w ramach publicznego transportu zbiorowego, dalej zwany PTZ, stanie się podwykonawcą Zamawiającego, który jest Operatorem na terenie powiatów i gmin będących uczestnikami Związku. 3) Przewozy będą realizowane przez Wykonawcę według rozkładów jazdy i schematów przebiegów poszczególnych linii komunikacyjnych dostarczonych przez Zamawiającego. Zamawiający przyjmuje, że przewozy będę realizowane na 3 (słownie: trzech) liniach komunikacyjnych, mających charakter linii regularnych i ogólnodostępnych, szczegółowo opisanych w Załączniku nr 13 do SWZ (Opis Linii Komunikacyjnych), który zawiera: -numery linii komunikacyjnych; -rozkłady jazdy; -przebiegi poszczególnych linii komunikacyjnych w formie graficznej; -szacowaną liczbę dni w roku, w których autobusy będą kursować w ramach poszczególnych linii komunikacyjnych; -szacowaną ilość wozokilometrów do wykonania w czasie realizacji zamówienia w ramach poszczególnych linii komunikacyjnych. 4)Niezależnie od postanowień pkt. 3.5 SWZ (powyżej), Zamawiający zapewnia, że ilość wozokilometrów do wykonania w podstawowym okresie trwania Umowy wyniesie minimum 50% (słownie: pięćdziesiąt procent) szacowanej ilości wozokilometrów do wykonania w podstawowym okresie trwania Umowy, o której mowa w pkt. 3.4 SWZ. 5)Wykonawca zobowiązany jest realizować Przewozy we wszystkich wskazanych dniach w okresie obowiązywania Umowy, zgodnie z aktualnie obowiązującymi rozkładami jazdy. 6)Celem uniknięcia wątpliwości, Strony zgodnie ustalają, że za zrealizowany uznawany jest kurs wykonany z przekroczeniem przewidywanego czasu jazdy określonego w rozkładzie jazdy nieprzekraczającym 30 (słownie: trzydzieści) minut, z wyjątkami szczegółowo określonymi w Umowie. 7)Wykonawca w ramach umowy zobligowany będzie świadczyć usługi autobusami, o parametrach wskazanych w warunku uczestnictwa oraz w niniejszej SWZ. 8)Wykonawca zobligowany będzie do zamieszczenia na przystankach tabliczek przystankowych. 9)Zamawiający wyposaży Wykonawcę w system umożliwiający sprzedaż biletów (np. kasa fiskalna - bileterka, terminal płatniczy, czytniki zewnętrzne). Wymagana będzie kaucja za wyposażenie jednego autobusu w wysokości 4.000 zł (słownie: cztery tysiące) (wnoszona przed zawarciem umowy). Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, w tym wymagania dotyczące świadczenia usług został określony w: -Opisie Linii Komunikacyjnych – Załącznik nr 13 do SWZ; - -Wzorze umowy - Załącznik nr 8 do SWZ Pozostałe wymagania określono w SWZ
Interne Kennung: PKS/DZ/12/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Postępowanie jest drugim postępowaniem prowadzonym w celu udzielenia zamówienia obejmującego przedmiotowe usługi transportowe. Pierwsze postępowanie zostało wszczęte z odpowiednim wyprzedzeniem, umożliwiającym przeprowadzenie procedury z zachowaniem podstawowych terminów przewidzianych ustawą Pzp. Nie doprowadziło ono jednak do wyboru wykonawcy i zawarcia umowy, ponieważ wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu, a w konsekwencji postępowanie zostało unieważnione. Konieczność przeprowadzenia kolejnego postępowania jest zatem następstwem wyniku poprzedniej procedury, która pomimo jej prawidłowego wszczęcia nie doprowadziła do udzielenia zamówienia. Okoliczność ta istotnie skróciła czas pozostający Zamawiającemu na przeprowadzenie kolejnego postępowania i zawarcie umowy zapewniającej realizację usług w wymaganym terminie. Usługi transportowe są niezbędne do zapewnienia prawidłowej i niezakłóconej realizacji bieżących zadań Zamawiającego i wymagają zachowania ciągłości świadczenia. Brak możliwości korzystania z nich mógłby prowadzić do dezorganizacji działalności Zamawiającego, opóźnień w realizacji zaplanowanych zadań oraz konieczności podejmowania doraźnych działań w celu zapewnienia transportu. W związku z unieważnieniem pierwszego postępowania konieczne stało się niezwłoczne wszczęcie kolejnej konkurencyjnej procedury, tak aby możliwe było wyłonienie wykonawcy i zawarcie umowy przed terminem, od którego konieczne jest zapewnienie świadczenia usług. Zastosowanie podstawowego terminu składania ofert, przy uwzględnieniu czasu niezbędnego na badanie i ocenę ofert, ewentualne wezwania do złożenia wyjaśnień lub dokumentów, wybór oferty najkorzystniejszej oraz zawarcie umowy, stwarzałoby realne ryzyko powstania przerwy w świadczeniu usług transportowych. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia nie wynika z dążenia Zamawiającego do szybszego zakończenia postępowania, lecz z obiektywnego przebiegu poprzedniej procedury, zakończonej unieważnieniem z uwagi na brak ofert niepodlegających odrzuceniu. Zamawiający podjął wcześniej działania zmierzające do udzielenia zamówienia w procedurze konkurencyjnej, jednak pomimo przeprowadzenia postępowania zawarcie umowy nie było możliwe. Zamawiający ocenił również wpływ skrócenia terminu na możliwość przygotowania ofert przez wykonawców. Przedmiotem zamówienia są usługi transportowe, których zakres i zasady realizacji zostały szczegółowo określone w dokumentach zamówienia. Przygotowanie oferty nie wymaga skomplikowanych prac projektowych ani rozbudowanej dokumentacji technicznej, dlatego profesjonalni wykonawcy są w stanie w skróconym terminie zapoznać się z warunkami zamówienia, dokonać kalkulacji i przygotować ofertę. Dodatkowo zasadniczy przedmiot zamówienia był już przedmiotem poprzedniego, publicznie prowadzonego postępowania. Skrócenie terminu nie ogranicza kręgu wykonawców mogących ubiegać się o zamówienie ani konkurencyjnego charakteru postępowania. Mając na uwadze unieważnienie pierwszego postępowania, czas, który upłynął na jego przeprowadzenie, konieczność zapewnienia ciągłości usług oraz realne ryzyko przerwy w ich świadczeniu, Zamawiający uznaje, że zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu składania ofert pozostaje w bezpośrednim związku z tą potrzebą i jest rozwiązaniem uzasadnionym oraz proporcjonalnym.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: OPCJA 1) W stosunku do Zadania nr 2 Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy przedmiotu Umowy („Opcja”). Przedmiotem Opcji będą takie same (analogiczne) prace, jak opisane w SWZ i wycenione przez Wykonawcę w Ofercie. 2) W ramach Opcji, wedle wyboru Zamawiającego, mogą zostać zlecone dodatkowe kursy wskazane w SWZ i wycenione przez Wykonawcę w Ofercie. 3) Przewozy będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilościach do: dla Zadania nr 2 - szacowana ilość wozokilometrów 313.662 km (słownie: trzysta trzynaście tysięcy sześćset sześćdziesiąt dwa kilometry), 4) Podstawą określenia wartości prac zleconych w ramach Opcji (w celu określenia jej zakresu) będą ceny jednostkowe wozokilometra określone przez Wykonawcę w Ofercie. 5) Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia prac objętych przedmiotem Opcji, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie. 6) Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z Opcji w przypadku wystąpienia konieczności zwiększenia zakresu rzeczowego usług stanowiących przedmiot zamówienia w następstwie wystąpienia co najmniej jednej z poniższych okoliczności: -zwiększenia liczby wykonywanych kursów, -zwiększenia liczby kilometrów przewozowych, -uruchomienia dodatkowych kursów, -zrealizowania obsługi dodatkowych tras przewozowych, -zwiększenia liczby pojazdów wykorzystywanych do realizacji usług w związku z czasowym zwiększeniem liczby pasażerów, -zmiany organizacji transportu publicznego, -zapewnienia dodatkowych kursów na innych trasach, -zmian w sieci komunikacyjnej, -powierzenia wykonawstwa zastępczego za innego przewoźnika, -w sytuacji braku możliwości wyłonienia z przyczyn obiektywnych wykonawców usług w ramach podstawowych trybów udzielania zamówień, celem zabezpieczenia niezbędnego wykonawstwa usług świadczonych przez Zamawiającego.