2. Verfahren
Verfahren
Titel: Modernizacja źródeł ciepła wraz z montażem fotowoltaiki oraz systemu zarządzania energią (BMS) w budynkach celem poprawy efektywności energetycznej budynków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji źródeł ciepła wraz z montażem fotowoltaiki oraz systemu zarządzania energią (BMS) w budynkach Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach, zwanego dalej „Zamawiającym”, na podstawie umowy o poprawę efektywności energetycznej (dalej również: „Projekt”). 2. Zamawiający zakłada kompleksową realizację Projektu przez wybranego Wykonawcę, którego zadaniem będzie: 1) wykonanie audytu ex-ante celem spełnienia wymagań określonych w umowie o dofinasowanie, 2) zapewnienie finansowania niezbędnego do realizacji części inwestycyjnej Projektu; 3) wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej i wykonawczej na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z audytem energetycznym zawierającym efekt ekologiczny, w tym uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych w imieniu i na rzecz Podmiotu Publicznego oraz innych wymaganych przepisami prawa uzgodnień i pozwoleń; 4) przeprowadzenie całości robót budowlanych i instalacyjnych wraz z rozruchem technologicznym w obiektach zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową oraz ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 524 z późn. zm.); 5) wykonanie audytu ex-post - celem spełnienia wymagań określonych w umowie o dofinasowanie; 6) monitorowanie poziomu zużycia energii w obiektach, sterowanie oraz programowanie instalacji i urządzeń grzewczych oraz elektrycznych (zarządzanie gospodarką energetyczną) zgodnie z przeznaczeniem oraz potrzebami obiektów celem osiągnięcia zadeklarowanych w ofercie oszczędności w okresie obowiązywania umowy. 3. Zamawiający będzie zobowiązany do udostępnienia obiektów na potrzeby realizacji Projektu oraz do zapłaty Wykonawcy należnego mu wynagrodzenia, którego ostateczna wysokość będzie uzależniona od uzyskanych oszczędności w zużyciu energii oraz sposobu świadczenia usług utrzymania obiektów. 4. Zamawiający zakłada współfinansowanie wynagrodzenia Wykonawcy ze środków zewnętrznych pozyskanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) na lata 2021 - 2027 – program priorytetowy „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej (wraz z instalacją OZE). Pilotaż w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej realizowanych w formule EPC/ESCO”. 5. Wstępne określenie przedmiotu zamówienia oraz harmonogram postępowania zostały zawarte w Załączniku nr 1 do Ogłoszenia – Opis Potrzeb i Wymagań (dalej również: „OPIW”). 6. Zakładany okres trwania Umowy (Umowy EPC) wynosi 7 lat (w tym maksymalnie 2-letni etap inwestycyjny i 5-letni etap zarządzania). Ostateczny okres trwania Umowy zostanie określony w Specyfikacji Warunków Zamówienia na podstawie ustaleń poczynionych w toku dialogu konkurencyjnego. 7. Biorąc pod uwagę formułę dialogu konkurencyjnego – szczegółowy zakres robót termomodernizacyjnych i budowlanych przewidzianych do realizacji, rozwiązania techniczne, okres trwania Umowy EPC, model finansowania, zasady rozliczenia wynagrodzenia oraz podział zadań i ryzyk zostaną określone w Specyfikacji Warunków Zamówienia na podstawie ustaleń poczynionych w toku dialogu konkurencyjnego oraz na podstawie analizy i wyboru przez Zamawiającego rozwiązań proponowanych przez Wykonawców. 8. Przez Wykonawcę – należy rozumieć podmiot o którym mowa w art. 7 pkt 30 Ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 793 z późn, zm.)( dalej: „Ustawa Pzp”), partnera prywatnego w rozumieniu art. 2 pkt 2) ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1637)(dalej: „Ustawa o PPP” oraz dostawcę usług w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 711)(dalej: „Ustawa o efektywności”). 9. Przez Zamawiającego – należy rozumieć również podmiot publiczny w rozumieniu art. 2 pkt 1 Ustawy o PPP oraz jednostkę sektora publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 8) Ustawy o efektywności.
Interne Kennung: DZ/DZ-DK-381-6-02/26
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego na podstawie art. 169 Ustawy Pzp, w związku z art. 7 Ustawy o efektywności oraz art. 4 ust. 1 Ustawy o PPP. Postępowanie ma na celu zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. 2. Stosownie do art. 84 Ustawy Pzp, Zamawiający informuje, że przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadził wstępne konsultacje rynkowe w celu przygotowania postępowania i poinformowania Wykonawców o swoich planach i wymaganiach dotyczących zamówienia. 3. Zamawiający nie stosuje w niniejszym postępowaniu procedury wynikającej z art. 139 ust. 1 Ustawy Pzp. Zamawiający dokona badania i oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (dalej również „Wniosek/Wnioski”) oraz dokona kwalifikacji podmiotowej wszystkich Wykonawców, którzy złożyli Wnioski, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 4. Zamawiający podczas dialogu może omawiać z zaproszonymi Wykonawcami wszystkie warunki zamówienia. 5. Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, Zamawiający może na każdym etapie postępowania, w tym na etapie składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub niezwłocznie po ich złożeniu, wezwać Wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych podmiotowych środków dowodowych aktualnych na dzień ich złożenia. Jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy do uznania, że złożone uprzednio podmiotowe środki dowodowe nie są już aktualne, Zamawiający może w każdym czasie wezwać Wykonawcę lub Wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych podmiotowych środków dowodowych aktualnych na dzień ich złożenia. 6. Zamawiający zgodnie z art. 258 ust. 1 Ustawy Pzp może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli liczba Wykonawców, którzy złożyli niepodlegające odrzuceniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu jest mniejsza niż 3. 7. Zamawiający zgodnie z art. 257 pkt 1) Ustawy Pzp może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane. 8. W postępowaniu o udzielenie zamówienia komunikacja między Zamawiającym a Wykonawcami, w szczególności składanie wniosków, ofert, wymiana informacji oraz przekazywanie dokumentów lub oświadczeń, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia pod adresem https://ezamowienia.gov.pl 9. Szczegóły w zakresie sposobu komunikacji w postępowaniu oraz wymagań technicznych z tym związanych znajdują się w OPIW.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 71221000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Gebäuden, 71314200 Verwaltungsdienste für Energieversorgung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0003
Titel: Modernizacja źródeł ciepła wraz z montażem fotowoltaiki oraz systemu zarządzania energią (BMS) celem poprawy efektywności energetycznej budynków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji źródeł ciepła wraz z montażem fotowoltaiki oraz systemu zarządzania energią (BMS) w budynkach Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach na podstawie umowy o poprawę efektywności energetycznej. 2. Zamawiający zakłada kompleksową realizację Projektu przez wybranego Wykonawcę, którego zadaniem będzie: 1) wykonanie audytu ex-ante celem spełnienia wymagań określonych w umowie o dofinasowanie, 2) zapewnienie finansowania niezbędnego do realizacji części inwestycyjnej Projektu, 3) wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej i wykonawczej na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z audytem energetycznym zawierającym efekt ekologiczny, w tym uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych w imieniu i na rzecz Podmiotu Publicznego oraz innych wymaganych przepisami prawa uzgodnień i pozwoleń, 4) przeprowadzenie całości robót budowlanych i instalacyjnych wraz z rozruchem technologicznym w obiektach zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową oraz ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 524 z późn. zm.), 5) wykonanie audytu ex-post - celem spełnienia wymagań określonych w umowie o dofinasowanie; 6) monitorowanie poziomu zużycia energii w obiektach, sterowanie oraz programowanie instalacji i urządzeń grzewczych oraz elektrycznych (zarządzanie gospodarką energetyczną) zgodnie z przeznaczeniem oraz potrzebami obiektów celem osiągnięcia zadeklarowanych w ofercie oszczędności w okresie obowiązywania umowy. 3. Zamawiający będzie zobowiązany do udostępnienia obiektów na potrzeby realizacji Projektu oraz do zapłaty Wykonawcy należnego mu wynagrodzenia, którego ostateczna wysokość będzie uzależniona od uzyskanych oszczędności w zużyciu energii oraz sposobu świadczenia usług utrzymania obiektów. 4. Zamawiający zakłada współfinansowanie wynagrodzenia Wykonawcy ze środków zewnętrznych pozyskanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) na lata 2021 - 2027 – program priorytetowy „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej (wraz z instalacją OZE). Pilotaż w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej realizowanych w formule EPC/ESCO”. 5. Wstępne określenie przedmiotu zamówienia oraz harmonogram postępowania zostały zawarte w Załączniku nr 1 do Ogłoszenia – OPIW. 6. Zakładany okres trwania umowy Umowy o zamówienie (Umowy EPC) wynosi 7 lat (w tym maksymalnie 2-letni etap inwestycyjny i 5-letni etap zarządzania). Ostateczny okres trwania umowy Umowy zostanie określony w Specyfikacji Warunków Zamówienia na podstawie ustaleń poczynionych w toku dialogu konkurencyjnego. 7. Biorąc pod uwagę formułę dialogu konkurencyjnego – szczegółowy zakres robót termomodernizacyjnych i budowlanych przewidzianych do realizacji, rozwiązania techniczne, okres trwania Umowy EPC, model finansowania, zasady rozliczenia wynagrodzenia oraz podział zadań i ryzyk zostaną określone w Specyfikacji Warunków Zamówienia na podstawie ustaleń poczynionych w toku dialogu konkurencyjnego oraz na podstawie analizy i wyboru przez Zamawiającego rozwiązań proponowanych przez Wykonawców. 8. Szczegółowy zakres prac został wskazany w projekcie programu funkcjonalno-użytkowego stanowiącego Załącznik nr 7 do Ogłoszenia 9. Zamawiający będzie wymagać wniesienia wadium przez Wykonawcę zaproszonego do składania ofert w jednej z form wskazanych w Ustawie Pzp. Szczegółowe informację w zakresie wadium zostaną zawarte w przekazanej wraz z zaproszeniem do złożenia ofert Specyfikacji Warunków Zamówienia. 10. Wykonawca, którego oferta zostanie wybrana (uznana za najkorzystniejszą), zobowiązany będzie przed zawarciem umowy do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Szczegółowe informacje w zakresie zabezpieczenia należytego wykonania umowy zostaną zawarte w przekazanej wraz z zaproszeniem do złożenia ofert Specyfikacji Warunków Zamówienia. 11. Zamawiający ustala, że w dniu 07.08.2026 r. o godz. 10.00 na terenie siedziby Zamawiającego, tj. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15, 44-102 Gliwice odbędzie się wizja lokalna, której celem będzie sprawdzenie przez Wykonawców miejsca oraz warunków związanych z realizacją przedmiotu zamówienia. Spotkanie uczestników wizji lokalnej rozpocznie się w Dziale Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia – w pok. 104 (Budynek Główny Dyrekcji, parter). Uwagi: 1) Zamawiający sugeruje Wykonawcom zasadność uczestniczenia w wizji lokalnej, jednak nie nakłada na nich takiego obowiązku (uczestnictwo w wizji jest prawem, a nie obowiązkiem Wykonawców); 2) podczas wizji lokalnej nie będą udzielane żadne odpowiedzi dotyczące prowadzonego postępowania. Wykonawca ewentualne pytania dotyczące treści Ogłoszenia o zamówieniu – jakie pojawią się po odbyciu wizji – powinien zgłosić Zamawiającemu w sposób opisany w Ustawie Pzp.