2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tøjvask til visiterede borgere i Næstved Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb og levering af vask af tøj til hjemmeboende borgere i Næstved Kommune. Ydelsen leveres i henhold til lov nr. 1651 af den 30. december 2024 (herefter Ældreloven) § 9, stk. 2, punkt 2 (praktisk hjælp), hvorefter leverandørerne leverer ydelsen som underleverandør til den kommunale helhedsplejeleverandør, samt i henhold til lovbekendtgørelse nr. 1129 af den 22. september 2024 om social service med senere ændringer (herefter Serviceloven) § 83, stk. 1., punkt 2 (praktisk hjælp), hvorefter borgere kan vælge leverandør uagtet valg af leverandør af praktisk hjælp og personlig pleje, jf. Servicelovens § 91. Formålet med tøjvaskeordningen er at dække visiterede borgeres behov for vask af tøj og linned. Leverandørens opgave er at varetage opgaven vedr. afhentning, sortering, vask, tørring, pakning og aflevering af visiterede borgeres tøj og linned.
Interne Kennung: 26-019125
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet vedrører levering af tøjvask til visiterede borgere i Næstved Kommune. Der indgås kontrakt med op til to leverandører, som borgerne kan vælge imellem efter reglerne om frit valg. Udbuddets nærmere omfang og krav fremgår af udbudsmaterialet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98311000 Abholdienst für Wäsche
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den udbudte kontrakt har en løbetid på 4 år. Kontrakten kan forlænges i op til 24 måneder. Opsigelsesvilkår fremgår af kontraktens pkt. 3.