574984-2026 - Wettbewerb
Schweden – Tragbare Computer – 2026 Plattor och Chromebooks med tillbehör och tillhörande tjänster
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 2026 Plattor och Chromebooks med tillbehör och tillhörande tjänster
Beschreibung: Upphandling för att täcka höglandskommunernas behov av plattor, chromebooks samt tillhörande tjänster. Produkterna ska primärt användas inom skola och, till viss del, för personer med särskilda kommunala uppdrag. Upphandlingen och följande avtal administreras av Höglandsförbundet (org.nr 222000-1412). Ramavtalet omfattar kommunerna Aneby (org.nr. 212000-0498), Eksjö (org.nr 212000-0589), Nässjö (org.nr 212000-0548), Sävsjö (org.nr 212000-0563) och Vetlanda (org.nr 212000-0571). Kommunalförbundet Mediacenter i Jönköpings Län deltar med förbehåll rätt, men inte skyldighet att avropa från ramavtalet. Tranås kommun (org.nr. 212000-0597) deltar via option om att träda in i avtalet när befintliga avtal på området har löpt ut. Kommunernas respektive organisationer har antingen direkt valt att delta, så som Eksjö energi AB (org.nr 556005-3950), Eksjöbostäder AB (org.nr 556407-0521), Eksjö kommunfastigheter AB (org.nr. 556667-8230), AB Eksjö Industribyggnader (org.nr. 556088-4495), Eksjö Elnät AB (org. nr. 556486-7660), Eksjö Energi ELIT AB (org.nr. 556572-6568), Witalabostäder AB (Vetlanda, org. nr. 556347-7297). Andra förekommer på option, så som Företagskraft Eksjö AB (org.nr. 556457-2658). Det kan tillkomma organisationer (så som Höglandets räddningstjänstförbund, org.nr 222000-1388, Aneby Miljö och Vatten AB, org.nr. 556621-6650) under upphandlingsförfarandet, men sådana tillägg förväntas få marginell påverkan på förväntade volymer. Utbildningsverksamheten, som är den primära användaren i avtalet, ingår i ovan uppräkning. Takvolymen i avtalet är 120 000 000 kr.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30213500 Taschencomputer, 30230000 Computerbezogene Geräte, 30237200 Computerzubehör, 30237300 Computerbedarf, 48517000 IT-Softwarepaket, 50300000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Personalcomputern, Büromaschinen, Fernmeldeanlagen und audiovisuellen Anlagen, 50320000 Reparatur und Wartung von Personalcomputern
5. Los
Los: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 30213100 Bärbara datorer
Ytterligare klassificering (cpv): 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237200 Datortillbehör, 30237300 Datormateriel, 48517000 IT-programvara, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001