2. Verfahren
Verfahren
Titel: Drift av IT-miljöer inom vatten- och avloppsverksamhet
Beschreibung: Skellefteå kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna ansökan om att få lämna anbud i upphandlingen drift av IT-miljöer inom vatten- och avloppsverksamhet med diarienummer UH-2025-478. Uppdraget ska utföras enligt Säkerhetspolisens föreskrifter om säkerhetsskydd PMFS 2022:1 4 kap. Vinnande leverantör ska även teckna en säkerhetsskyddsöverkommelse med upphandlande myndighet. I detta uppdrag ska förutom uppbyggnad av IT-miljöer även drift och support ingå. Support och drift innebär 24/7 beredskap. De flesta av driftåtagande och supportärenden kommer innebära att man befinner sig på en av Skellefteå kommun utsedd plats. För mer information, se bifogade dokument i annonsen.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123601:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72514000 Verwaltung von Computeranlagen