575726-2026 - Wettbewerb
Finnland – Gedruckte Bücher – Kirjallisuus ajalle 1.1.2027 - 31.12.2028 (+2v optio)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kirjallisuus ajalle 1.1.2027 - 31.12.2028 (+2v optio)
Beschreibung: Turun kaupungin konsernihallinnon hankintapalvelut pyytää tarjouksia Turun kaupungille ja muille tarjouspyynnössä mainituille hankintayksiköille hankittavasta kirjallisuudesta ajalle 1.1.2027 (tavoite) - 31.12.2028 minkä jälkeen sopimusta voidaan tilaajan päätöksellä jatkaa alkuperäisin ehdoin kahdella vuodella. Kyseessä on puitejärjestely, johon valitaan enintään 5 toimittajaa. Hankinnan arvioitu arvo on sitoumuksetta noin 2 000 000 euroa / vuosi. Tilaaja ei sitoudu tiettyyn hankintamäärään tai -arvoon. HANKINTOJEN TEKEMINEN Tilaajatahoilla on käytössään sähköinen palvelu, ns. hankintaportaali, jonka kautta ne tutustuvat valittavissa olevaan kirjallisuuteen, tekevät valinnat ja tilaavat aineistot. Portaali vertailee kunkin yksittäisen hankinnan hintoja ja ohjaa tilauksen sille aineistotoimittajalle, joka tarjoaa sen tilaushetkellä edullisimpaan hintaan. Tilaaja tekee tilauksia pienemmissä määrin lisäksi myös sähköpostitse ja Toimittajan verkkokaupan kautta. HANKITTAVA KIRJALLISUUS Hankinta koskee kotimaista ja ulkomaista kirjallisuutta kirjastoille sekä kuntien/kaupunkien muihin toimipisteisiin tilaajien tarpeiden mukaan. Hankinta ei koske esiopetukseen eikä oppilaitoksiin hankittavia oppikirjoja. Kotimaisessa kirjallisuudessa yleisen kirjallisuuden lisäksi tarjonnan tulee sisältää laaja valikoima julkisten organisaatioiden, oppilaitosten, erilaisten yritysten ja yhdistysten ja muiden pienkustantajien tuotantoa. Ruotsin- ja englanninkieliseltä kirjallisuudelta edellytämme tarjottavalta aineistolta nimekemäärältään ja sisällöltään laajaa kattavuutta. Tarjouksessa on selvitettävä vuosittain tarjottavien uutuusnimekkeiden määrä. Uutuusnimekkeiden määrän tulee kotimaisen ja englannin- sekä ruotsinkielisen kirjallisuuden osalta olla vähintään tarjouspyynnön kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit määritetyn mukainen vuosittain. Muiden kuin kotimaisen ja englannin- sekä ruotsinkielisen kirjallisuuden osalta on ilmoitettava arvio vuotuisesta uutuusnimekkeiden määrästä kielittäin. Mikäli kilpailutuksessa saadaan hyväksyttyjä tarjouksia enemmän kuin viisi (5), tarjoukset vertaillaan vaadittujen kielisten uutuusnimekkeiden tarjonnan laajuuden mukaan, siten kuin tarjouspyynnön kohdassa Päätöksenteon perusteet on määritetty.
Interne Kennung: 1442-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 22110000 Gedruckte Bücher
5. Los
Los: LOT-0000