575757-2026 - Wettbewerb
Schweden – Installation (außer Software) – Utbyte av passer- och larmsystem
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Utbyte av passer- och larmsystem
Beschreibung: Uppdraget omfattar projektering, inventering, leverans, installation, programmering, driftsättning, support, underhåll, uppdatering och vidareutveckling av passersystem, larmsystem och tillhörande integrationer. Uppdraget omfattar även utbildning och kunskapsöverföring till beställarens egen personal i syfte att säkerställa självständig drift och förvaltning av systemet. Leverantören ska ha fullt funktionsansvar för hela leveransen. Från projektering och val av teknisk lösning. Leverantören ansvar för att den levererade lösningen uppfyller samtliga krav i detta underlag samt att systemet fungerar som en helhet. Beställaren ska inte behöva koordinera eller ansvara för gränsdragningar mellan olika delar av leveransen. Leverantören ansvarar för eventuella underleverantörer och deras arbete. Leveransen anses överlämnad till beställaren efter godkänd slutbesiktning. Leverantören ska kunna tillhandahålla ytterligare material och installation, driftsättning av dessa samt lås- och låssmedstjänster som option. Arbetet kommer i stor utsträckning att utföras i verksamheter med pågående drift, varför stor hänsyn ska tas till verksamhetskontinuitet, säkerhet och begränsad störningspåverkan. KI eftersträvar en leverantör med dokumenterad erfarenhet av komplexa säkerhetsinstallationer i verksamhetskritiska miljöer samt hög kompetens inom integrerade säkerhetssystem och tillhörande säkerhetsstandarder. För mer information om uppdragets omfattning, vänligen se del. 5 - Kravspecifikation.
Interne Kennung: 2-2431/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
5. Los
Los: LOT-0000