2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pyk:n rakennussuunnittelukonsultti
Beschreibung: Kaarinan kaupunki pyytää tarjouksia rakennussuunnittelukonsultin palveluista. Piikkiön yhtenäiskoulun uudisrakennus on tuleva noin 8500 bruttoneliön uudisrakennus, jossa opiskelee lapsia esikoulusta peruskoulun yhdeksänteen luokkaan. Se rakennetaan varsin ahtaalle ja haastavalle tontille vanhan kiinteistökokonaisuuden toimiessa itsensä väistötilana rakentamisaikana samalla tontilla. Rakennussuunnittelukonsultti toimii hankkeessa tilaajan rakennussuunnittelupuolen konsulttina ja kilpailutusmateriaalin rakennussuunnittelijana. Konsultin tehtäviin kuuluu: - Rakennustapaselostuksen laatiminen urakkakilpailutukseen - Tilakorttien ja käyttäjien tahdon ilmaisevan asiakirjan työstäminen. Liitteenä luonnos, jota suunnittelijan tulee edistää yhdessä käyttäjän kanssa urakkakilpailutusmateriaaliksi - Organisoi ja vetää käyttäjätyöpajat elokuussa 2026 Kaarinassa tuleville käyttäjille tilakorttien viimeistelyä varten (varattava kaksi (2) kokonaista työpäivää). - Toimii neuvottelumenettelyllisessä KVR-urakan kilpailutusprosessissa tilaajan rakennussuunnittelullisena asiantuntijana suunnitelmien pisteytys- ja kehitysvaiheessa. Lopullisessa tarjousvaiheessa tavoitteena kolme (3) tarjoajaa, joiden kaikkien kanssa käydään kehitysvaiheen neuvottelut. - Konsultin tulee osallistua kokouksiin paikanpäällä Kaarinassa. Arviolta työpajat kaksi työpäivää ja kokoukset 10 kpl á 3h (Ei sisällä matkustusaikoja). Loput tarvittavat tapaamiset Teams yhteyksin (arvio 30h). Tavoitteena on, että rakentaminen alkaa vuoden 2027 aikana. Toimeksianto päättyy hyväksyttyyn rakennuslupaan. Tilaaja ei suorita korvauksia, mikäli projekti viivästyy. Projektin keskeytyessä konsultille maksetaan tehdystä työstä, mutta ei muita erillisiä korvauksia. Mikäli tässä tarjouspyynnössä tai sen liitteillä ei ole erikseen toisin ilmaistu, noudatetaan KSE 2013 sopimusehtoja.
Interne Kennung: KNA/966/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-046315-LOT-0001