576604-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Drucksachen und zugehörige Erzeugnisse – Udbud af kontrakt vedrørende levering af biometriske adgangskort
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt vedrørende levering af biometriske adgangskort
BeschreibungUdlændingestyrelsen skal købe biometriske adgangskort til brug for registrering af en beboer på et udrejsecenters overholdelse af opholds- og/eller meldepligt. Adgangskortene skal indeholde beboerens fingeraftryk i krypteret form, og adgangskortene må kun kunne benyttes af beboeren, hvis biometri er optaget på adgangskortet. Kontrakten omfatter levering af de biometriske adgangskort, herunder stregkodekort, kortlæsere og kortudstedelsesudstyr, samt oplæring af medarbejdere i forbindelse med ibrugtagning af den tekniske løsning. Den udbudte kontrakt er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da ordregiver ud fra kontraktgenstanden vurderer, at kontrakten ikke er egnet til opdeling, da der er tale om levering af biometriske adgangskort og stregkodekort til én adresse hos ordregiver.
Interne KennungUdbud af kontrakt vedrørende biometisk adgangskort
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. Ordregiver afholder en besigtigelse på Kærshovedgård tirsdag den 1. september 2026, kl. 13:00-15:00. For yderligere oplysninger om besigtigelsen og tilmelding henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 3.4.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 22000000 Drucksachen und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22455000 Personalausweise, 30233320 Kombinierte Chipkarten- und Fingerabdruckleser, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 35125110 Biometrische Sensoren
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten omfatter endvidere følgende optioner: - Mulighed for at købe flere stationer: Kunden har mulighed for at købe et højere antal af udstyret eller hele kortudstedelses”stationer” end det antal, som fremgår af bilag 2 og 4, til de enhedspriser, der fremgår af bilag 4 – Leverandørens priser. - Mulighed for at udvide til andre lokationer Kunden har mulighed for at købe biometriske adgangskort og udstedelsesstationer til levering og montering mv. på andre lokationer, eksempelvis andre centre, til de enhedspriser, der fremgår af bilag 4 – Leverandørens priser.