576684-2026 - Wettbewerb
Finnland – Akkumulatoren und Batterien – Akustojen dynaaminen hankintajärjestely
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Akustojen dynaaminen hankintajärjestely
Beschreibung: Fingrid Oyj hankkii dynaamisen hankintajärjestelmän akustojen hankintaan. Tarjoaja voi toimittaa osallistumishakemuksen hankintaan. Hankintajärjestelmän aikana toimittaja voi osallistua vain sellaisten osa-alueiden hankintoihin, joihin sen osallistumishakemus on hyväksytty. Dynaamisen hankintajärjestelmän aikana kaikki hankinnasta kiinnostuneet tarjoajat voivat hakea osallistumista järjestelmään täyttämällä hankintayksikön asettamat vähimmäisvaatimukset. Hankintajärjestelmään hyväksyttyjen toimittajien kesken kilpailutetaan laitehankinnat järjestelmän sisäisillä, kevennetyillä kilpailutuksilla. Hankinta käsittää Fingridin teknisten eritelmien (S22622E1 DC batteries ja S22626E1 VRLA batteries 110VDC) mukaisia akustoja korvaamaan vanha akusto. Korvattavat akustot ovat tilaajan omaisuutta ja tilaaja huolehtii niiden kierrättämisestä voimassa olevan lainsäädännön mukaisesti. Akustohankinnat käsittää optiona avoimille akustoille telineet vuotoaltaineen, sekä suljetuille akustoille eritelmän S22626E1 mukaisen kaapin.
Interne Kennung: 623957
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: DYNAAMISEEN HANKINTAJÄRJESTELMÄÄN HAKEUTUMINEN JA HYVÄKSYMISMENETTELY: Kaikki kiinnostuneet toimittajat voivat pyytää koko dynaamisen hankintajärjestelmän keston ajan oikeutta osallistua perustettuun hankintajärjestelmään. Fingrid hyväksyy dynaamiseen hankintajärjestelmään kaikki ehdokkaat, jotka täyttävät soveltuvuudelle asetetut vaatimukset. Osallistumishakemusten perusteella Fingrid tarkistaa, että tarjoaja täyttää asetetut soveltuvuusvaatimukset. Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä, jona tämä hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi. Perustamisvaiheen jälkeen osallistumishakemukset pyritään käsittelemään 10 työpäivän kuluessa dynaamista hankintajärjestelmää koskevan osallistumishakemuksen vastaanottamisesta. Tarjoaja hakeutuu dynaamiseen hankintajärjestelmään täyttämällä tarjouspalvelussa pyydetyt kohdat, sekä täyttämällä yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan sähköisen palvelun välilehdellä "poissulkeminen ja soveltuvuus (ESPD). Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa tarjoajan osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä, jona tämä hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi. Fingrid tekee päätöksen ehdokkaan hyväksymisestä järjestelmään 10 työpäivän kuluessa dynaamista hankintajärjestelmää koskevan osallistumishakemuksen vastaanottamisesta. Fingrid voi pidentää määräaikaa yksittäistapauksissa 15 työpäivää, jos hyväksymisarvioinnissa on tarkasteltava täydentäviä asiakirjoja, muutoin tarkistettava soveltuvuusvaatimusten täyttyminen taikka muusta perustellusta syystä. Perustamisen alkuvaiheessa ennen ensimmäisen sisäisen kilpailutuksen tekoa Fingrid voi pidentää edellä mainittua arviointiaikaa enintään 10 työpäivällä, kunhan hankintajärjestelmän sisällä ei julkaista tarjouspyyntöä ennen järjestelmään hyväksymistä koskevien ratkaisujen tekemistä. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN SISÄISET KILPAILUTUKSET: Jokainen yksittäinen hankinta dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä minikilpailutetaan. Fingrid pyytää järjestelmään hyväksyttyjä ehdokkaita esittämään tarjouksen dynaamisessa hankintajärjestelmässä tehtävistä erillisistä hankinnoista. Kustakin dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisestä hankinnasta pyydetään tarjous sähköisesti tarjouspalvelu -portaalissa. Tarjoajan tulee rekisteröityä järjestelmään jättääkseen tarjouksen. Vain dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytyt tarjoajat voivat tehdä tarjouksen. Fingrid ei ole jakanut dynaamista hankintajärjestelmää luokkiin, tai osiin. Järjestelmään hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei ole rajoitettu. Hankintayksikkö voi milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän keston aikana vaatia hyväksyttyjä ehdokkaita toimittamaan soveltuvuuden selvitykset viiden (5) päivän kuluessa pyynnön esittämispäivästä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31400000 Akkumulatoren und Batterien
5. Los
Los: LOT-0000