576695-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Pyk:n sähkötöiden ja lvia-töiden rakennuttaja-valvoja
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pyk:n sähkötöiden ja lvia-töiden rakennuttaja-valvoja
Beschreibung: Kaarinan kaupunki pyytää tarjouksia LVIA-töiden rakennuttajavalvojan sekä sähkötöiden rakennuttajavalvojan palveluista. Piikkiön yhtenäiskoulun uudisrakennus on tuleva noin 8500 bruttoneliön uudisrakennus, jossa opiskelee lapsia esikoulusta peruskoulun yhdeksänteen luokkaan. Se rakennetaan varsin ahtaalle ja haastavalle tontille vanhan kiinteistökokonaisuuden toimiessa itsensä väistötilana rakentamisaikana samalla tontilla. Osa-alueet: 1. Sähkötöiden ja av-ratkaisujen rakennuttaja-valvoja 2. LVIAJ – tekniikan rakennuttaja ja valvoja Rakennuttamisen tehtävien osalta konsultit osallistuvat kilpailutusasiakirjojen laatimiseen oman tehtäväalueensa osalta. Urakkahankinta toteutetaan KVR-kilpailutuksella kehitysvaiheen sisältävällä neuvottelumenettelyllä. Hankintamenettelyn kesto noin vuosi kilpailutuksen alettua. Työmaavaiheen arvioitu kestoaika noin kolme vuotta. Tämän jälkeen vanhojen kiinteistöjen purku sekä pihanrakennusta. Takuuaika pidennetty pisteytyksen mukaan max neljä vuotta. Arvioitu tarjousvaihe noin vuosi Urakkavaihe noin 3 vuotta Tarjousvaiheen kokoukset: 30h Teams-palaverit, 8kpl läsnäolopalavereja Kaarinassa (3h per palaveri) Urakkavaiheen kokoukset: Työmaakokoukset 1kpl/kk, urakoitsija/suunnittelupalaverit 1kpl/vk Sähkötöiden ja av-tekniikan valvoja-rakennuttaja varmistaa yhdessä käyttäjän kanssa av-tekniikan ratkaisut kilpailutusmateriaaliin. Konsultin tehtävä on laatia ja kehittää kilpailutusaineisto oman tehtäväalueensa osalta. Vaadittavat tekniikkajärjestelmät tarkastetaan. Konsultit edustaa kilpailutuksessa ja suunnitelmien kehityksessä kaupungin asiantuntijana taloteknisissä ratkaisuissa. Konsulttien tulee toimia työmaavaiheessa tekniikkansa rakennuttajana ja valvojana. Tehtäväkortit valvonta-ajalle ovat liitteenä. Tilaaja ei suorita korvauksia, mikäli projekti viivästyy. Projektin keskeytyessä konsultille maksetaan tehdystä työstä, mutta ei muita erillisiä korvauksia. Mikäli tässä tarjouspyynnössä tai sen liitteillä ei ole erikseen toisin ilmaistu, noudatetaan KSE 2013 sopimusehtoja.
Interne Kennung: KNA/968/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pyk:n sähkötöiden rakennuttaja-valvoja
Beschreibung: Pyk:n sähkötöiden ja lvia-töiden rakennuttaja-valvoja
Interne Kennung: 2026-046911-LOT-0001
Los: LOT-0003
Titel: Pyk:n lvia-töiden rakennuttaja-valvoja
Interne Kennung: 2026-046911-LOT-0003