576759-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Medizinische Geräte – Furnizarea, instalarea, testarea și punerea în funcțiune a unui sistem de tratare și neutralizare a deșeurilor medicale periculoase, în configurație cu două linii tehnologice independente și echivalente funcțional
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizarea, instalarea, testarea și punerea în funcțiune a unui sistem de tratare și neutralizare a deșeurilor medicale periculoase, în configurație cu două linii tehnologice independente și echivalente funcțional
Beschreibung: Achiziția constituie investiția principală în echipamente aferentă Partenerului 2 – Spitalul Județean de Urgență „Sfânta Chiriachi” Vaslui în cadrul proiectului ROMD00318 – PREP-Health, finanțat prin Programul Interreg VI-A NEXT România–Republica Moldova. Achiziția presupune furnizarea, instalarea, testarea și punerea în funcțiune a unui sistem de tratare și neutralizare a deșeurilor medicale periculoase, în configurație cu două linii tehnologice independente, care să respecte specificațiile din caietul de sarcini și din fișa tehnică anexată acestuia. Sistemul va fi format din două linii tehnologice independente și echivalente funcțional, capabile să funcționeze autonom, alternativ sau simultan. Configurația redundantă urmărește continuitatea operațională, reducerea riscului biologic și tratarea deșeurilor infecțioase și înțepătoare-tăietoare într-un flux integrat, controlat și trasabil. Contractul este un contract de furnizare cu montaj. Transportul, descărcarea, instalarea tehnologică, conectarea la punctele de racord pregătite de beneficiar, configurarea, testarea, punerea în funcțiune, instruirea personalului și obligațiile de garanție/service sunt operațiuni accesorii furnizării. Lucrările pentru platformă, construcția modulară, utilități și amenajările aferente fac obiectul unui contract distinct, derulat corelat și, după caz, în paralel. Furnizarea produselor și executarea operațiunilor accesorii se vor realiza cu respectarea principiului DNSH și a cerințelor aplicabile proiectului finanțat prin Programul Interreg VI-A NEXT România–Republica Moldova. Ofertanții vor prezenta în cadrul propunerii tehnice modul în care produsele furnizate, instalarea, testarea, punerea în funcțiune și gestionarea echipamentelor la sfârșitul ciclului de viață respectă cerințele DNSH aplicabile. a) Număr zile pana la care se pot solicita clarificari: 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. b) Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP www.e-licitatie.ro Obiectivul proiectului este creșterea rezilienței și a capacității de pregătire a sistemelor de sănătate în fața viitoarelor amenințări epidemice transfrontaliere, prin introducerea unor soluții sigure și sustenabile pentru gestionarea și neutralizarea, în incinta spitalului, a deșeurilor medicale periculoase.
Interne Kennung: 3551942_2026_PAAPD1635837
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziția contribuie la Prioritatea „Dezvoltare socială peste granițe” și la Obiectivul specific 2.2 al Programului Interreg VI-A NEXT România–Republica Moldova: asigurarea accesului egal la servicii medicale și consolidarea rezilienței sistemelor de sănătate. Contractul contribuie direct la activitatea 1.2 „Medical waste neutralization equipment” și la livrabilele D.1.2.2 și D.1.2.4 asumate de Partenerul 2. Achiziția sistemului va contribui la creșterea rezilienței și a capacității de pregătire a sistemelor de sănătate în fața viitoarelor amenințări epidemice transfrontaliere, prin introducerea unor soluții sigure și sustenabile pentru gestionarea și neutralizarea, în incinta spitalului, a deșeurilor medicale periculoase. Sistemul va fi format din două linii tehnologice independente și echivalente funcțional, capabile să funcționeze autonom, alternativ sau simultan. Configurația redundantă urmărește continuitatea operațională, reducerea riscului biologic și tratarea deșeurilor infecțioase și înțepătoare-tăietoare într-un flux integrat, controlat și trasabil Beneficiile anticipate în urma finalizării achiziției sunt următoarele:  reducerea dependenței de servicii externe pentru gestionarea deșeurilor medicale periculoase;  creșterea continuității operaționale prin redundanța celor două linii;  diminuarea riscurilor de contaminare asociate stocării și transportului;  reducerea volumului deșeurilor și transformarea acestora într-un reziduu neutralizat;  utilizarea eficientă a energiei și a apei și limitarea costurilor de exploatare, prin respectarea cerințelor tehnice și a parametrilor de consum declarați pentru echipamentele furnizate;  trasabilitatea ciclurilor de tratare și îmbunătățirea siguranței personalului și a pacienților.
Interne Kennung: 1