576879-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse – Servicii de elaborare a studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de elaborare a studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”
Beschreibung: Obiectul contractului constă în prestarea de servicii de elaborare a studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”, în conformitate cu cerinţele prevăzute în Caietul de Sarcini nr. 248738/13.07.2026 şi Tema de proiectare nr.248728/13.07.2026. Obiectivul general la care contribuie realizarea serviciilor de proiectare este dezvoltarea și modernizarea durabilă a sistemului de canalizare pluvială al Municipiului Craiova, în concordanță cu tendințele climatice, directivele europene (2000/60/CE, 91/271/CEE, 2007/60/CE), strategiile naționale și nevoile urbanistice locale. Obiectivul este reducerea riscului de inundații, protejarea corpurilor de apă de suprafață și creșterea capacității de răspuns în fața evenimentelor meteo extreme. Obiectivul Studiului de Fezabilitate face parte din investițiile prioritare etapizate pentru perioada 2025–2030 și urmărește degrevarea colectorului de pe str. Râului de aportul de ape pluviale, prin: - dublarea colectorului pe strada Râului, colector nou pe B-dul Știrbei Vodă; - Conectare overflow (preaplin) din colector str. Râului în colector nou B-dul Știrbei Vodă; - Descărcarea colectorului nou în pârâul Șerca, inclusiv lucrări de decolmatare/ regularizare pârâu Șerca până la limita UAT. Principalele lucrări tehnice propuse includ: • Dublare colector zona stăvilar Mall Promenada până la intersecția Str. Râului cu Str. Gheorghe Bibescu) • Construire colector nou zona intersecției Str. Râului cu Bulevardul Ilie Balaci până la vărsare în pârâul Șerca, din zona Cantonament Luncă • Conectare overflow (preaplin) din colector str. Râului în colector nou B-dul Știrbei Vodă • Descărcarea colectorului nou în pârâul Șerca, amenajare gura de vărsare • Lucrări de decolmatare/regularizare pârâu Șerca până la limita UAT Craiova. Modificarea contractului, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face în condițiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea contractului în cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât în cazurile și condițiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizează prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii. Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari intr-o singura zi si anume a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 4417214-2026-II.16
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Serviciile având ca obiect elaborarea studiului de fezabilitate aferent obiectivului de investiții „CONSTRUIRE/EXTINDERE REȚELE PLUVIALE AFERENTE STRĂZILOR DIN MUNICIPIUL CRAIOVA – ZONA MALL PROMENADA (STĂVILAR) - CANALUL RÂULUI - PÂRÂUL ȘERCA”, se vor realiza în conformitate cu cerințele prevăzute în Caietul de Sarcini nr. 248738/13.07.2026 şi Tema de proiectare nr.248728/13.07.2026. Cerințele minime pentru prestarea serviciilor de elaborare a studiului de fezabilitate, a documentațiilor pentru avize și acorduri, a investigațiilor de teren și a documentațiilor-suport necesare promovării investiției AXA 1, în conformitate cu H.G. nr. 907/2016 și cu cerințele specifice ale obiectivului, sunt stabilite prin caietul de sarcini nr. 248738/13.07.2026. Scopul contractului este elaborarea unei documentații tehnico-economice complete, mature și avizabile pentru obiectivul AXA 1, care să permită aprobarea indicatorilor tehnico-economici și pregătirea etapelor ulterioare de finanțare, proiectare și execuție. Prestatorul va fundamenta soluția optimă pentru: Construire tronson I- zona stăvilar Mall Promenada până la intersecția Str. Râului cu Str. Gheorghe Bibescu), Construire colector nou zona intersecției Str. Râului cu Bulevardul Ilie Balaci până la vărsare în pârâul Șerca, din zona Cantonament Luncă, inclusiv preluare overflow din colector str. Râului, Descărcarea colectorului nou în Pârâul Șerca, îndiguire Pârâu Șerca - tronsonul cuprins între Cantonament Luncă și limita de proprietate a UAT Municipiul Craiova., integrarea lucrărilor de descărcare controlată, disipare de energie, preepurare și monitorizare, după caz. Studiul de fezabilitate va demonstra eficiența hidraulică, fezabilitatea tehnică, sustenabilitatea economică, conformarea de mediu și compatibilitatea investiției cu sistemul pluvial existent și cu celelalte intervenții prioritare din masterplan. Serviciile ce fac obiectul contractului sunt detaliate în cuprinsul Caietului de Sarcini nr. 248738/13.07.2026 şi Tema de proiectare nr.248728/13.07.2026. Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, astfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispozitiile legii.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung, 71319000 Gutachterische Tätigkeit, 71335000 Technische Studien, 71351810 Topografische Dienste