577413-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten für Schulgebäude – EU-udbud af totalentreprise vedrørende Skovlunde Skole, afdeling Lundebjerg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af totalentreprise vedrørende Skovlunde Skole, afdeling Lundebjerg
BeschreibungBallerup Kommune udbyder totalentreprise vedrørende Skovlunde Skole, afdeling Lundebjerg. Opgaven består i hovedtræk af tre større opgaver. Kapacitetsudvidelse, komplet tagudskiftning samt udskiftning af vinduer og døre. Det bemærkes, at opgaven skal udføres på en skole i drift.Formålet med projektet er at fremtidssikre Skovlunde Skole, afdeling Lundebjerg, gennem en helhedsorienteret renovering og kapacitetsudvidelse, der understøtter skolens udvikling fra 2-sporet til 3-sporet skole. Projektet skal sikre tidssvarende, funktionelle og fleksible lærings- og arbejdsmiljøer, der imødekommer den stigende elev- og medarbejdertilgang samt understøtter skolens pædagogiske, driftsmæssige og sociale behov.Renoveringen skal gennemføres på et fælles og robust grundlag med fokus på kvalitet, bæredygtige løsninger, sikkerhed og hensynet til en skole i fortsat drift. Projektet skal skabe velfungerende rammer for undervisning, fritidsordning og øvrige aktiviteter gennem optimering af arealer, forbedring af faciliteter og modernisering af bygningernes klimaskærm og tekniske installationer.
Interne Kennung283771562
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDenne totalentreprise udbydes som et udbud med forhandling. Ordregiver prækvalificerer indledningsvis 4 tilbudsgivere som opfordres til at afgive tilbud. Ordregiver beslutter om de afgivne tilbud fører til tildeling af totalentreprisen eller om ordregiver anvender muligheden for at overgå til forhandling med de tilbudsgivere, som har afgivet tilbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45214200 Bauarbeiten für Schulgebäude
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er option på belysning, solcelleprojekt, ny fast solafskærmning og forlænget byggeplads og forlænget stilladsleje.