577602-2026 - Wettbewerb
Finnland – Brotwaren, zubereitete Brotwaren und Gebäck – Tuoreleivät
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tuoreleivät
Beschreibung: Kaarinan kaupungin Tila- ja ravintopalvelut pyytää tarjouksia tuoreleivistä ajalle 1.1.2027-31.12.2028, jonka jälkeen sopimusta voidaan tilaajan päätöksellä jatkaa alkuperäisin ehdoin kahdella (2) yhden (1) vuoden pituisella optiolla (1.1.2029-31.12.2029 ja 1.1.2030-31.12.2030). Optiokausien käyttöönotosta tehdään erilliset päätökset. Hankinnan tavoitteena on saada aikaan sopimus tuoreleipien toimittamisesta Kaarinan kaupungin tarpeisiin. Toimituspaikat on lueteltu liitteessä 3. Toimitusten tulee tapahtua kello 06:30 - 14:00 välisenä aikana. Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön soveltuvia ja täyttää Suomessa voimassa olevat lait, asetukset, standardit ja muut viranomaismääräykset. Kaikista tuotteista tulee olla saatavissa tuoteselosteet. Tuoreleivät tulee olla leivottu 20 tunnin sisällä toimitusajankohdasta. Kuljetuskaluston tulee olla voimassa olevan elintarvikelainsäädännön mukaista. Liitteessä mainitut kulutusarvot perustuvat aiempiin toimituksiin eivätkä sido tilaajaa. Toimituksissa toivotaan käytettävän kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti kierrätettäviä tai uudelleenkäytettäviä kuljetuspakkauksia yms. Tarjottujen hintojen tulee sisältää kuljetuslaatikoiden ym. osalta palautusjärjestelmän sekä sen aiheuttamat kustannukset. Toimittajan on ohjeistettava tilaajat palautusjärjestelmän käyttöön. Käsittely ja säilyttäminen eivät saa aiheuttaa tilaajalle ylimääräistä työtä tai kustannuksia verrattuna nykykäytäntöön. Toimittaja on vastuussa yllä mainituista materiaaleista, eikä niiden varastointi ole mahdollista tilapäistä varastointia lukuun ottamatta. Kaarinan kaupunki varaa mahdollisuuden ostaa pieniä määriä täydennystuotteita paikallisilta toimittajilta lähinnä teemapäivien, luomupäivien ja muiden vastaavien tarpeiden johdosta. .
Interne Kennung: KNA/1856/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15810000 Brotwaren, zubereitete Brotwaren und Gebäck
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-055156-LOT-0001