2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru de furnizare, instalare si punere in functiune:„ ECHIPAMENTE MEDICALE BLOC OPERATOR”
Beschreibung: Misiunea spitalului este de a furniza servicii medicale la cele mai înalte standarde profesionale și tehnologice, adresându-se unor patologii complexe în regim de urgență sau programat. În același timp, spitalul joacă un rol strategic în rețeaua sanitară din regiunea Moldovei, fiind un pol de excelență în neurochirurgie și un centru important de formare pentru personal medical de specialitate. Descrierea conceptului propus Având în vedere complexitatea intervențiilor de neurochirurgie craniană și spinală, se impune dotarea blocului operator cu echipamente dedicate, care să permită desfășurarea actului chirurgical în condiții optime de siguranță, precizie și eficiență. Utilizarea unor sisteme performante dedicate contribuie la optimizarea întregului flux operator, de la poziționarea pacientului până la accesul chirurgical și efectuarea manoperelor de rezecție osoasă. Aceste echipamente permit realizarea unor intervenții minim traumatice, cu protejarea structurilor neurovasculare, reducerea timpului operator, facilitarea utilizării imagisticii intraoperatorii și adaptarea rapidă la particularitățile fiecărei proceduri. Totodată, acestea sporesc siguranța pacientului și ergonomia echipei chirurgicale, fiind esențiale pentru abordarea unui spectru larg de patologii neurochirurgicale, atât craniene, cât și spinale, inclusiv a cazurilor complexe. Sistemului chirurgical piezoelectric Un Sistem chirurgical piezoelectric utilizat în neurochirurgia spinală este un echipament destinat osteotomiilor și rezecțiilor osoase de înaltă precizie, bazat pe vibrații ultrasonice piezoelectrice. Acesta permite secționarea selectivă a structurilor osoase, cu protejarea țesuturilor moi adiacente, precum dura mater, rădăcinile nervoase și vasele de sânge. Sistemul este utilizat în intervenții precum laminectomii, foraminotomii, decompresii vertebrale și alte proceduri complexe asupra coloanei vertebrale, contribuind la creșterea siguranței actului chirurgical, reducerea traumatismului tisular și îmbunătățirea preciziei operatorii. Masă de operație dedicată intervențiilor spinale tip Jackson Table O masă de operație dedicată intervențiilor spinale tip Jackson Table este un sistem de poziționare conceput pentru chirurgia coloanei vertebrale, oferind acces optim la câmpul operator și suport ergonomic pentru pacient. Datorită cadrului deschis, masa permite utilizarea fără restricții a echipamentelor de imagistică intraoperatorie și facilitează reducerea presiunii abdominale, contribuind la diminuarea sângerării intraoperatorii. Totodată, construcția sa modulară oferă flexibilitatea de a roti și repoziționa pacientul în siguranță pe oricare dintre părțile laterale sau între pozițiile ventrală și dorsală, fără a compromite alinierea coloanei vertebrale, adaptându-se astfel cerințelor diferitelor tehnici chirurgicale și fluxului operator. Echipamente necesare: 1. Sistemului piezoelectric chirurgical – 5 buc. 2. Masă de operație dedicată intervențiilor spinale tip Jackson Table – 3 buc.
Interne Kennung: 4540810_2026_PAAPD1635622
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Misiunea spitalului este de a furniza servicii medicale la cele mai înalte standarde profesionale și tehnologice, adresându-se unor patologii complexe în regim de urgență sau programat. În același timp, spitalul joacă un rol strategic în rețeaua sanitară din regiunea Moldovei, fiind un pol de excelență în neurochirurgie și un centru important de formare pentru personal medical de specialitate. Descrierea conceptului propus Având în vedere complexitatea intervențiilor de neurochirurgie craniană și spinală, se impune dotarea blocului operator cu echipamente dedicate, care să permită desfășurarea actului chirurgical în condiții optime de siguranță, precizie și eficiență. Utilizarea unor sisteme performante dedicate contribuie la optimizarea întregului flux operator, de la poziționarea pacientului până la accesul chirurgical și efectuarea manoperelor de rezecție osoasă. Aceste echipamente permit realizarea unor intervenții minim traumatice, cu protejarea structurilor neurovasculare, reducerea timpului operator, facilitarea utilizării imagisticii intraoperatorii și adaptarea rapidă la particularitățile fiecărei proceduri. Totodată, acestea sporesc siguranța pacientului și ergonomia echipei chirurgicale, fiind esențiale pentru abordarea unui spectru larg de patologii neurochirurgicale, atât craniene, cât și spinale, inclusiv a cazurilor complexe. Sistemului chirurgical piezoelectric Un Sistem chirurgical piezoelectric utilizat în neurochirurgia spinală este un echipament destinat osteotomiilor și rezecțiilor osoase de înaltă precizie, bazat pe vibrații ultrasonice piezoelectrice. Acesta permite secționarea selectivă a structurilor osoase, cu protejarea țesuturilor moi adiacente, precum dura mater, rădăcinile nervoase și vasele de sânge. Sistemul este utilizat în intervenții precum laminectomii, foraminotomii, decompresii vertebrale și alte proceduri complexe asupra coloanei vertebrale, contribuind la creșterea siguranței actului chirurgical, reducerea traumatismului tisular și îmbunătățirea preciziei operatorii. Masă de operație dedicată intervențiilor spinale tip Jackson Table O masă de operație dedicată intervențiilor spinale tip Jackson Table este un sistem de poziționare conceput pentru chirurgia coloanei vertebrale, oferind acces optim la câmpul operator și suport ergonomic pentru pacient. Datorită cadrului deschis, masa permite utilizarea fără restricții a echipamentelor de imagistică intraoperatorie și facilitează reducerea presiunii abdominale, contribuind la diminuarea sângerării intraoperatorii. Totodată, construcția sa modulară oferă flexibilitatea de a roti și repoziționa pacientul în siguranță pe oricare dintre părțile laterale sau între pozițiile ventrală și dorsală, fără a compromite alinierea coloanei vertebrale, adaptându-se astfel cerințelor diferitelor tehnici chirurgicale și fluxului operator.
Interne Kennung: 1