578254-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Finanz- und Versicherungsdienstleistungen – Odsherred Kommune - Forsikringsudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdsherred Kommune - Forsikringsudbud
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: Bygnings- og løsøre-, entreprise-, kunst- og udstilling- og borgmesterkæde, Delaftale 2: Erhvervs- og produktansvarsforsikring, Delaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring, Delaftale 4: Motorkøretøjsforsikring, Delaftale 5: Arbejdsskadeforsikring katastrofedækning inkl. Lov om aktiv beskæftigelsesindsats Delaftale 6: Kollektive ulykkesforsikring, Delaftale 7: Kriminalitetsforsikring inkl. netbank, Delaftale 8: Søfartøj forsikring, Delaftale 9: Passageransvarsforsikring og Delaftale 10: Patientansvarsforsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2027.
Interne Kennung200420155
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66513200 Bauwesenversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66514150 Schiffsversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: Bygnings- og løsøre-, entreprise-, kunst- og udstilling- og borgmesterkæde
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Delaftale 1: Bygnings- og løsøre-, entreprise-, kunst- og udstilling- og borgmesterkæde. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66513200 Bauwesenversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
Optionen
Beschreibung der OptionenBygning: 3.1 Svamp- og insektdækning, erstatning inkl. moms og selvrisiko 100.000 kr. 3.2 Svamp- og insektdækning, erstatning ekskl. moms og selvrisiko 100.000 kr. 3.3. Svamp- og insektdækning, erstatning inkl. moms og selvrisiko 250.000 kr. 3.4 Svamp- og insektdækning, erstatning ekskl. moms og selvrisiko 250.000 kr. 3.5 Alternativ selvrisiko 1, erstatning ekskl. moms og selvrisiko 100.000 kr. 3.6 Alternativ selvrisiko 2, erstatning inkl. moms og selvrisiko 250.000 kr. 3.7 Alternativ selvrisiko 3, erstatning ekskl. moms og selvrisiko 250.000 kr. Løsøre: 3.1 Alternativ selvrisiko 1, erstatning ekskl. moms og selvrisiko 100.000 kr. 3.2 Alternativ selvrisiko 2, erstatning inkl. moms og selvrisiko 250.000 kr. 3.3 Alternativ selvrisiko 3, erstatning ekskl. moms og selvrisiko 250.000 kr.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: Erhvervs- og produktansvarsforsikring
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvarsforsikring.
Interne Kennung2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ledelsesansvarsforsikring.
Interne Kennung3-2
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4: Motorkøretøjsforsikring
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung4-3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5: Arbejdsskadeforsikring katastrofedækning inkl. Lov om aktiv beskæftigelsesindsats
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring katastrofedækning inkl. Lov om aktiv beskæftigelsesindsats.
Interne Kennung5-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6: Kollektive ulykkesforsikring
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektive ulykkesforsikring.
Interne Kennung6-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen
LosLOT-0007
TitelDelaftale 7: Kriminalitetsforsikring inkl. netbank
BeschreibungOdsherred Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kriminalitetsforsikring inkl. netbank.
Interne Kennung7-6
LosLOT-0008
TitelDelaftale 8: Søfartøj forsikring
BeschreibungOdsherred kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Søfartøj forsikring.
Interne Kennung8-7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514150 Schiffsversicherungen
LosLOT-0009
TitelDelaftale 9: Passageransvarsforsikring
BeschreibungOdsherred kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Passageransvarsforsikring.
Interne Kennung9-8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
LosLOT-0010
TitelDelaftale 10: Patientansvarsforsikring
BeschreibungOdsherred kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Patientansvarsforsikring.
Interne Kennung10-9