2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie opracowania pn.: „Weryfikacja zagrożenia i wskazanie docelowych metod prewencji w odniesieniu do wybranych rejonów, w których zinwentaryzowane zostały dawne wyrobiska górnicze mające połączenie z powierzchnią (szyby, szybiki, sztolnie, upadowe)”.
Beschreibung: W ramach zadania wykonawca: 1) przedstawi koncepcję kryteriów modyfikacji metody oceny zagrożenia ze strony wyrobisk. W tym celu dokona ponownej analizy informacji oraz bazy danych zlikwidowanych wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, stanowiących zasób Archiwum Dokumentacji Mierniczo - Geologicznej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w zakresie klasyfikacji zagrożenia powierzchni ze strony zlikwidowanych wyrobisk, ustalonej w toku dotychczas wykonanych inwentaryzacji w oparciu o „Metodykę oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych”, opracowaną przez Główny Instytut Górnictwa z siedzibą w Katowicach. Zasób zawiera dane dla 8066 zlikwidowanych wyrobisk górniczych po eksploatacji węgla kamiennego, barytu, uranu, rud metali kolorowych oraz soli, mających połączenie z powierzchnią (szyby, szybiki, sztolnie, upadowe, dukle) na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, pozyskane w ramach wykonanych w latach 2013 - 2023 inwentaryzacji. Metoda oceny intensywności zagrożenia ze strony szybu, wynikająca z przywołanego powyżej opracowania, oparta jest o parametry podane w karcie oceny parametrycznej szybu, którym przypisane są wartości punktowe. Sumaryczna ilość punktów predysponuje wyrobisko do określonej kategorii oraz stopnia zagrożenia. 2) dokona weryfikacji kategorii zagrożenia powierzchni dla wszystkich zinwentaryzowanych wyrobisk, stosując kryteria ujęte w koncepcji, o której mowa w pkt 1, będzie również zobowiązany wskazać wyrobiska-rejony do dodatkowych badań metodami geofizycznymi. 3) wykona badania geofizyczne dla wskazanych przez zamawiającego wyrobisk – rejonów. 4) określi, w oparciu o całokształt posiadanych informacji, zakres koniecznych działań prewencyjnych dla wyselekcjonowanych wyrobisk-rejonów, potencjalnie stwarzających największe zagrożenie dla powierzchni. 5) przedłoży zamawiającemu kompletne opracowanie. Metodyka oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych stanowi załącznik nr 2 do SWZ. Wykaz opracowań obejmujących wykonaną w latach 2013 – 2023 inwentaryzację wyrobisk, stanowi załącznik nr 3 do SWZ. 3. Realizacja przedmiotu zamówienia nastąpi etapami: Etap I: do dnia 15 lipca 2025 r. wykonawca opracuje oraz przedłoży do akceptacji zamawiającego koncepcję, o której mowa w pkt V ppkt 2.1 SWZ. Koncepcja zostanie przekazana zamawiającemu w wersji elektronicznej na CD/DVD lub innym nośniku danych oraz w wersji papierowej. Etap II: do dnia 31 stycznia 2026 r. wykonawca, w oparciu o przyjętą przez zamawiającego koncepcję, zweryfikuje kategorie zagrożenia dla 8066 zlikwidowanych wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią oraz wskaże wyrobiska – rejony predysponowane do przeprowadzenia dodatkowych badań metodami geofizycznymi. Opracowanie – zweryfikowana baza danych dla ww. wyrobisk, zostanie przekazana zamawiającemu w wersji elektronicznej na CD/DVD lub innym nośniku danych, natomiast wykaz wyrobisk – rejonów predysponowanych do przeprowadzenia dodatkowych badań metodami geofizycznymi, w wersji papierowej. Etap III: do dnia 30 czerwca 2026 r. wykonawca wykona badania geofizyczne dla wskazanych przez zamawiającego minimum 160 zagrożonych wyrobisk – rejonów oraz określi zakres koniecznych działań prewencyjnych (zabezpieczających) dla tych wyrobisk. Ilość wyrobisk wskazana przez zamawiającego w SWZ, tj. 160, jest szacunkowa. Ostateczna ilość wyrobisk, które zostaną objęte badaniami zostanie ustalona po zakończeniu II etapu realizacji. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie wyłącznie za faktyczną ilość przeprowadzonych badań, przy czym wykonanie badań w ilości przekraczającej 160 wyrobisk, wymaga pisemnej zgody zamawiającego. W ramach ostatniego etapu realizacji wykonawca przedłoży kompletne opracowanie pn. „Weryfikacja zagrożenia i wskazanie docelowych metod prewencji w odniesieniu do wybranych rejonów, w których zinwentaryzowane zostały dawne wyrobiska górnicze mające połączenie z powierzchnią (szyby, szybiki, sztolnie, upadowe)”, zwane również opracowaniem końcowym. Kompletna dokumentacja z realizacji zadania ma zawierać: sprawozdanie, opracowanie końcowe i zweryfikowaną bazę danych dla 8066 zlikwidowanych wyrobisk górniczych.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73110000 Forschungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: W ramach zadania wykonawca: 1) przedstawi koncepcję kryteriów modyfikacji metody oceny zagrożenia ze strony wyrobisk. W tym celu dokona ponownej analizy informacji oraz bazy danych zlikwidowanych wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, stanowiących zasób Archiwum Dokumentacji Mierniczo - Geologicznej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w zakresie klasyfikacji zagrożenia powierzchni ze strony zlikwidowanych wyrobisk, ustalonej w toku dotychczas wykonanych inwentaryzacji w oparciu o „Metodykę oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych”, opracowaną przez Główny Instytut Górnictwa z siedzibą w Katowicach. Zasób zawiera dane dla 8066 zlikwidowanych wyrobisk górniczych po eksploatacji węgla kamiennego, barytu, uranu, rud metali kolorowych oraz soli, mających połączenie z powierzchnią (szyby, szybiki, sztolnie, upadowe, dukle) na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, pozyskane w ramach wykonanych w latach 2013 - 2023 inwentaryzacji. Metoda oceny intensywności zagrożenia ze strony szybu, wynikająca z przywołanego powyżej opracowania, oparta jest o parametry podane w karcie oceny parametrycznej szybu, którym przypisane są wartości punktowe. Sumaryczna ilość punktów predysponuje wyrobisko do określonej kategorii oraz stopnia zagrożenia. 2) dokona weryfikacji kategorii zagrożenia powierzchni dla wszystkich zinwentaryzowanych wyrobisk, stosując kryteria ujęte w koncepcji, o której mowa w pkt 1, będzie również zobowiązany wskazać wyrobiska-rejony do dodatkowych badań metodami geofizycznymi. 3) wykona badania geofizyczne dla wskazanych przez zamawiającego wyrobisk – rejonów. 4) określi, w oparciu o całokształt posiadanych informacji, zakres koniecznych działań prewencyjnych dla wyselekcjonowanych wyrobisk-rejonów, potencjalnie stwarzających największe zagrożenie dla powierzchni. 5) przedłoży zamawiającemu kompletne opracowanie. Metodyka oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych stanowi załącznik nr 2 do SWZ. Wykaz opracowań obejmujących wykonaną w latach 2013 – 2023 inwentaryzację wyrobisk, stanowi załącznik nr 3 do SWZ. Realizacja przedmiotu zamówienia nastąpi etapami: Etap I: do dnia 15 lipca 2025 r. wykonawca opracuje oraz przedłoży do akceptacji zamawiającego koncepcję, o której mowa w pkt V ppkt 2.1 SWZ. Koncepcja zostanie przekazana zamawiającemu w wersji elektronicznej na CD/DVD lub innym nośniku danych oraz w wersji papierowej. Etap II: do dnia 31 stycznia 2026 r. wykonawca, w oparciu o przyjętą przez zamawiającego koncepcję, zweryfikuje kategorie zagrożenia dla 8066 zlikwidowanych wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią oraz wskaże wyrobiska – rejony predysponowane do przeprowadzenia dodatkowych badań metodami geofizycznymi. Opracowanie – zweryfikowana baza danych dla ww. wyrobisk, zostanie przekazana zamawiającemu w wersji elektronicznej na CD/DVD lub innym nośniku danych, natomiast wykaz wyrobisk – rejonów predysponowanych do przeprowadzenia dodatkowych badań metodami geofizycznymi, w wersji papierowej. Etap III: do dnia 30 czerwca 2026 r. wykonawca wykona badania geofizyczne dla wskazanych przez zamawiającego minimum 160 zagrożonych wyrobisk – rejonów oraz określi zakres koniecznych działań prewencyjnych (zabezpieczających) dla tych wyrobisk. Ilość wyrobisk wskazana przez zamawiającego w SWZ, tj. 160, jest szacunkowa. Ostateczna ilość wyrobisk, które zostaną objęte badaniami zostanie ustalona po zakończeniu II etapu realizacji. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie wyłącznie za faktyczną ilość przeprowadzonych badań, przy czym wykonanie badań w ilości przekraczającej 160 wyrobisk, wymaga pisemnej zgody zamawiającego. W ramach ostatniego etapu realizacji wykonawca przedłoży kompletne opracowanie pn. „Weryfikacja zagrożenia i wskazanie docelowych metod prewencji w odniesieniu do wybranych rejonów, w których zinwentaryzowane zostały dawne wyrobiska górnicze mające połączenie z powierzchnią (szyby, szybiki, sztolnie, upadowe)”, zwane również opracowaniem końcowym. Kompletna dokumentacja z realizacji zadania ma zawierać: sprawozdanie, opracowanie końcowe i zweryfikowaną bazę danych dla 8066 zlikwidowanych wyrobisk górniczych. Sprawozdanie ma zwierać: a) informacje o zespole autorskim, w skład którego wchodzą samodzielni pracownicy naukowi, b) opis przebiegu prac kameralnych i terenowych, c) informacje, uwagi wynikające z doświadczeń wykonawcy uzyskanych w trakcie realizacji zadania, d) opinie w odniesieniu do wyników zadania samodzielnych pracowników naukowych uczestniczących w wykonaniu zadania. 4. Każdy z etapów realizacji zostanie poddany weryfikacji i ocenie przez zamawiającego w zakresie pełnej merytorycznej realizacji przedmiotu zamówienia oraz omówiony z wykonawcą. Potwierdzeniem odbioru realizacji każdego z etapów będzie protokół odbioru. Jeżeli w protokole odbioru zamawiający stwierdzi wady koncepcji/opracowania, zostaną one zgłoszone do protokołu odbioru jako zastrzeżenia i przedłożone wykonawcy. Wykonawca w terminie 14 dni od daty przekazania protokołu zawierającego zastrzeżenia, zobowiązany jest do dostarczenia zamawiającemu koncepcji / opracowania uwzględniających zgłoszone zastrzeżenia.