2. Verfahren
Verfahren
Titel: Prøvetagning og laboratorieanalyser af spildevand, slam, grundvand m.m.
Beschreibung: Udbuddet vedrører prøvetagning og laboratorieanalyser af grundvand, spildevand, slam, m.m. og gennemføres som ét offentligt udbud vedrørende én samlet kontrakt og ikke som en rammeaftale. Ordregiver forpligter sig til at anvende den valgte Leverandør til levering af de udbudte ydelser i kontraktsperioden i overensstemmelse med kontraktens bestemmelser. Ordregiver fastlægger ved kontraktens indgåelse en prøvetagningsplan. Prøvetagningsplanen udgør den faste og kendte hovedleverance i kontraktsperioden. Prøvetagningsplanen angiver omfang, typer og hyppighed af analyser og danner grundlag for Leverandørens planlægning og ressourceallokering. Herudover kan der i begrænset omfang forekomme supplerende bestillinger, som relaterer sig til Ordregivers drift og supplerer den faste prøvetagningsplan. Supplerende bestillinger kan alene ske inden for kontraktens genstand og skal have et underordnet omfang i forhold til den faste prøvetagningsplan. Teknisk Vand A/S’ mulige behov er omfattet af kontrakten, behovet vedrører prøvetagning og miljøanalyser inden for kontraktens genstand. Behovet forventes navnlig at kunne opstå i kontraktens eventuelle optionsperiode og kan omfatte spildevandsrelaterede analyser, dokumentationsanalyser, verifikationsanalyser, driftskontrol, analyser som følge af myndighedskrav samt analyser af indløbsvand, processtrømme og renseanlæggets rensetrin. Det konkrete omfang er på udbudstidspunktet usikkert, og der er derfor ikke medtaget særskilte poster for Teknisk Vand A/S i tilbudslisten. Eventuelle bestillinger fra Teknisk Vand A/S kan alene ske inden for kontraktens genstand og inden for kontraktens rammer for supplerende bestillinger. Analyser, der ikke fremgår af tilbudslisten, men som er omfattet af kontraktens genstand, afregnes efter Leverandørens listepriser med fradrag af den tilbudte rabatsats På denne baggrund foreligger der en gensidig og bindende forpligtelse mellem parterne. Ordregiver forpligter sig til at aftage ydelserne i overensstemmelse med prøvetagningsplanen og kontraktens bestemmelser, og Leverandøren forpligter sig til at levere disse ydelser på kontraktens vilkår i kontraktperioden.
Interne Kennung: S2026-007481
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som ét offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71900000 Labordienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit, 90711300 Analyse von Umweltindikatoren in anderen Bereichen als dem Bausektor
5. Los
Los: LOT-0000