578724-2026 - Ergebnis
Finnland – Ausrüstung für Brandbekämpfung, Rettung und Sicherheit – VÄESTÖHÄLYTTIMIEN KAIUTINPATTERISTOJEN HANKINTA VUOSINA 2026-2028
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: VÄESTÖHÄLYTTIMIEN KAIUTINPATTERISTOJEN HANKINTA VUOSINA 2026-2028
Beschreibung: Helsingin kaupungin pelastuslaitos tulee vuosien 2026–2028 aikana laajentamaan Helsingin kaupungin väestöhälytinverkostoa, jota varten vuosien 2026–2028 aikana hankitaan suunnitellusti arviolta 40 väestöhälyttimien kaiutinpatteristoa. Hankinnan tavoitteena on laajentaa Helsingin kiinteää väestöhälytinjärjestelmää palvelemaan kaikkia alueella asuvia ja oleskelevia sekä varmistaa, että se täyttää ajantasaiset vaatimukset. Nykyisen järjestelmän laajentaminen on tullut ajankohtaiseksi etenkin uusien asuinalueiden rakentamisen myötä. Helsingin kaupungin pelastuslaitos pyytää tarjousta kaiutinpatteristoista, joilla voidaan antaa sisäministeriön väestön varoittamiseen käytetyistä äänimerkeistä antamassa ohjeessa (SMDno/2013/898) määrittelemiä väestön varoittamiseen tarkoitettuja äänimerkkejä. Hankittavat kaiutinpatteristot sisältävät ulkokäyttöön soveltuvat koteloidut kaiuttimet, kaapelin ja niiden suojatun liitäntätilan vähintään IP66 luokituksen mukaisesti. Hankittavilta kaiutinpatteristoilta vaaditaan kestävyyttä, pitkää elinkaarta ja soveltuvuutta Helsingin sääolosuhteisiin. Toimitettavien osien tulee olla lisäksi turvallisia ja tarkoitukseensa soveltuvia. Hankinta ei sisällä väestöhälyttimien ohjausjärjestelmiä, vahvistinkeskuksia eikä asennusta. Tavoiteaikataulu kaiutinpatteristojen hankinnan toteuttamiselle on vuonna 2026 kymmenen kaiutinpatteristoa tilaajan määrittelemään paikkaan Helsingissä toimitettuna. 10 kpl kaiutinpatteristoja kaapeleineen tilataan suunnitellusti hankintapäätöksen tultua lainvoimaiseksi. Vuonna 2027 tilataan 0-25 kaiutinpatteristoa tarvikkeineen sekä vuonna 2028 0-25 kaiutinpatteristoa tarvikkeineen määrärahojen puitteissa. Tätä hankintasopimusta ei ole jaettu osiin, koska jakaminen tekee sopimuksen toteuttamisesta teknisesti liian vaikeaa ja jakaminen voi tehdä hankinnan eri osista yhteensopimattomia.
Interne Kennung: HEL 2025-007873
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35110000 Ausrüstung für Brandbekämpfung, Rettung und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000