579084-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Patrouillenboote – Achiziţie navă maritimă de patrulare costieră
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziţie navă maritimă de patrulare costieră
Beschreibung: Autoritatea contractantă achiziționează o navă maritimă de patrulare costieră. În temeiul art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziție clauze de revizuire a contractului astfel: A. Clauza de revizuire privind înlocuirea produselor ofertate cu produse de ultimă generație Autoritatea contractantă precizează faptul că va utiliza clauza de revizuire pentru livrarea unor produse de ultimă generație în situația în care producătorul produselor ofertate iniţial a declarat în perioada de valabilitate a contractului drept end-of-sale/end-of-life/end-of-support produsele ofertate inițial. Această clauză include toate echipamentele din dotarea navelor. La aplicarea clauzei de revizuire valoarea contractului nu se va modifica iar propunerile de înlocuire vor fi analizate de autoritatea contractantă pentru ca specificațiile tehnice ale produselor nou propuse să fie echivalente sau superioare cu specificațiile tehnice ale produselor ofertate inițial. Finanțarea achiziției va fi realizată din fonduri externe nerambursabile în cadrul apelului BMVI/2023-2024/SA/1.2.2 precum și din alocările Programului Național 2021-2027 Managementul frontierelor și vize / bugetul stat, conform scrisorii de informare primite din partea finanțatorului nr. AM26/1011132/07.05.2026. Solicitările de clarificare în legatură cu documentația de atribuire se vor transmite doar prin intermediul SEAP (https://e-licitatie.ro), prin accesarea secțiunii dedicate „Întrebări” din detaliul procedurii de atribuire aflate în desfășurare. Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECȚIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesați vor respecta prevederile notificării ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), în sensul ca documentele atașate la secțiunea „Întrebări" NU VOR CONȚINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucât acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă!
Interne Kennung: 4193222_2026_PAAPD1635571
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34511100 Patrouillenboote
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea contractantă achiziționează o navă maritimă de patrulare costieră conform prevederilor caietului de sarcini şi specificațiilor tehnice anexate iar valoarea estimată a achiziției include toate activităţile prevăzute în cadrul caietului de sarcini. Autoritatea contractantă va încheia un contract de achiziție publică de produse cu o durată de 26 de luni de la data semnării acestuia de către ultima parte. Termenul de livrare: 24 luni. Intervalul de 2 luni dintre termenul de livrare și durata contractului este alocat autorității contractante și cuprinde activități specifice pentru realizarea plății.
Interne Kennung: 1