2. Verfahren
Verfahren
Titel: Gentofte Kommune, Rygårdcentret, afd. Bøgelunden
Beschreibung: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til Udbudslovens §§ 61-66. Udbuddet vedrører indgåelse af totalentreprisekontrakt angående ombygning af afdeling Bøgelunden på ca. 1950 m² i Rygårdcentret, Niels Andersens Vej 22, 2900 Hellerup.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter prækvalifikation vil de udvalgte ansøgere blive opfordret til at afgive et indledende tilbud. Ordregiver forventer herefter at gennemføre én forhandlingsrunde med hver tilbudsgiver. Forhandlingen omhandler primært kvalitet og andre projektmæssige forhold, som efter udbudsmaterialet kan gøres til genstand for forhandling. Efter forhandlingen vil tilbudsgiverne blive opfordret til at aflevere et revideret og endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til, hvis det efter omstændighederne vurderes nødvendigt, at gennemføre yderligere forhandlingsrunder med tilbudsgiverne inden afgivelsen af endeligt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45454000 Mit der Umstrukturierung verbundene Arbeiten, 45262700 Umbau von Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Totalentreprise, der omfatter ombygning af Rygårdcentret, afd. Bøgelunden (ca. 1.950 m²), Niels Andersens Vej 22, 1. sal, 2900 Hellerup. Totalentreprisen omfatter såvel projektering som udførelse af de arbejder, der er beskrevet i udbudsmaterialet. Totalentrepriseaftalen er baseret på ABT 18 og Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab (YBL 18) og fastsætter Totalentreprenørens rettigheder og forpligtelser i relation til Projektet. Projektet udbydes i totalentreprise fordi Gentofte Kommune har vurderet, at projektets kompleksitet kræver, at opgaven ikke løses i flere selvstændige kontrakter. Dette valg er ligeledes begrundet i forbedret risikostyring og økonomiske besparelser.
Interne Kennung: 00041
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262700 Umbau von Gebäuden, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen