See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Siikajoen kunnan taloushallinnon tietojärjestelmä
Beschreibung: Haemme ratkaisua korvaamaan nykyisen Intime -taloushallinnon järjestelmämme. Tarvitsemme ratkaisun kirjanpitoon, sekä myynti- ja ostoreskontraan. Pankkitilejä on päivittäiseen maksuliikenteeseen yksi tili OP-pankissa ja yksi tili Danske Bankissa. Budjetointiin ja raportointiin (johdon talousraportointi) käytämme Accuna -ohjelmistoa ja toiveenamme on käyttää tätä jatkossakin. Ostolaskujen käsittelyyn käytämme Basware Invoice ready -ohjelmistoa, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita ohjelman vaihtoa. Maksuliikenteessä käytössämme on Nomentia, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita ohjelman vaihtoa. Käyttöomaisuuskirjanpidossa käytössämme on Wintime Asset, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita ohjelman vaihtoa. Konsernitilinpäätös on meillä tehty excel -laskennan avulla, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita konsernilaskentaan tarkoitettuun ohjelmaan vaihtoa. Nykyisen taloushallinnon tietojärjestelmän käyttäjämäärä on 11. Erillisen myyntilaskutusohjelman käyttäjämäärä on 8. Taloushallinnon järjestelmän tulee olla tuotantokäytössä 1.1.2027 alkaen. Toimittaja rytmittää käyttöönottoprojektin tähän sopivaksi. Vuoden 2026 tilinpäätös voidaan tarvittaessa tehdä nykyisessä Intime -järjestelmässä, jonka jälkeen järjestelmän käyttö päättyy. Aikataulua voidaan kuitenkin tilaajan pyynnöstä siirtää myöhemmäksi. Tarjousten pisteytyksessä painotetaan laatua ja hintaa niin, että pisteytyksessä laadun merkitys on 50 prosenttia ja hinnan 50 prosenttia. Sopimuskumppaniksi valitaan yksi (1) toimittaja. Sopimus olisi toistaiseksi voimassaoleva ja sidotaan JIT 2025 sopimusehtoihin. Toivomme lisäksi, että tarjoaja esittää kuvauksen käyttöönottoprojektin (käyttöönoton projektinhallinta, käyttöoikeuksien määrittely, laskentatunnisteiden, tili- ja kustannuspaikkatietojen määrittely, pääkäyttäjien koulutus, järjestelmän käyttöohjeet, aiemman aineiston siirto uuteen ohjelmaan (migraatio)) aikataulusta, resurssitarpeesta sekä tarjoajan että tilaajan osalta sekä esittää suunnitelman koulutuksesta.
Interne Kennung: 609092
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72212442 Entwicklung von Finanzsystemsoftware
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kirjanpito sekä myynti ja ostoreskontra
Beschreibung: Haemme ratkaisua korvaamaan nykyisen Intime -taloushallinnon järjestelmämme. Tarvitsemme ratkaisun kirjanpitoon, sekä myynti- ja ostoreskontraan.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Muut optiona hankittavat toiminnot
Beschreibung: Ostolaskujen käsittelyyn käytämme Basware Invoice ready -ohjelmistoa, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita ohjelman vaihtoa. Maksuliikenteessä käytössämme on Nomentia, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita ohjelman vaihtoa. Käyttöomaisuuskirjanpidossa käytössämme on Wintime Asset, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita ohjelman vaihtoa. Konsernitilinpäätös on meillä tehty excel -laskennan avulla, jota voimme käyttää jatkossakin, mutta optiona voimme harkita konsernilaskentaan tarkoitettuun ohjelmaan vaihtoa.
Interne Kennung: 2-1