See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Projektledare El - T5 Angöringslösning
Beschreibung: Swedavia söker nu en Projektledare El med fokus på tidigt skede för genomförande av programhandling och systemhandling för angöringslösningen. Initialt behöver en inventering av nuläge och förutsättningar genomföras för att därefter verifiera och detaljera förstudiens framtagna lösningar och slutligen landa i ett komplett program och systemhandling med rekommenderat alternativ. En skedesplan för genomförandefasen tas fram liksom behov av provisorier under utbyggnadsfasen för att säkerställa en fungerande angöringskapacitet under hela utbyggnadsperioden. Initialt kommer projektets fokus ligga på att få till en fungerande helhetslösning för den terminalnära angöringen tillsammans med förstudie för ny entré. Syftet med uppdraget är i stora drag att som projektledare El ansvara för och självständigt driva frågorna kopplade till El inom anläggningsprojekt med reglering av bommar och anslutna projekt i inre husmiljöer. Fokus på tidigt skede med programhandling och systemhandling. Du kommer jobba framsynt och på taktisk nivå med att upprätthålla arbetsstrukturer, rapportering och administration. Omfattning: 70-100 % Uppdraget ska utföras på plats på Stockholm Arlanda Flygplats under minst 70% av tiden. Möjlighet till option finns 1+1 år.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135199:Lot:1