2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru de furnizare Angiograf medical
Beschreibung: Acord-cadru de furnizare ANGIOGRAF MEDICAL conform caietului de sarcini atasat. Operatorii economici interesați de procedura vor solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire cu 18 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, iar în temeiul art. 161 din Legea 98/2016, modificată prin OUG 107/2017, răspunsul autorității contractante va fi transmis cu 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. CLAUZĂ SUSPENSIVĂ: Procedura de atribuire a acordului cadru de achiziție publică, respectiv încheierea contractului subsecvent de furnizare este inițiată sub incidența prezentei CALUZE SUSPENSIVE, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 3 ani de la data încheierii acordului cadru, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art.212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maximă pentru care operează clauza suspensivă este de 3 ani astfel încât, în cazul în care condiția alocării fondurilor nu este îndeplinită, procedura de atribuire este anulată.”
Interne Kennung: 8649
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33111720 Angiografie-Ausrüstung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Angiograful destinat Compartimentului de Ritmologie din cadrul Institutului Inimii de Urgență pentru Boli Cardiovasculare „Niculae Stăncioiu” contribuie la dezvoltarea capacității unității sanitare de a furniza servicii medicale specializate, adaptate necesităților pacienților și cerințelor actuale din domeniul medical. Necesitatea achiziției este determinată de nevoia de a asigura și dezvolta capacitatea de diagnostic și tratament intervențional al pacienților cu afecțiuni cardiovasculare, prin utilizarea unei tehnologii moderne și performante.
Interne Kennung: 1