2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții “Modernizare drum județean DJ 212B, județul Brăila”
Beschreibung: Obiectul contractului constă în execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții “Modernizare drum județean DJ 212B, județul Brăila”. Proiectul vizează lucrări pentru Modernizarea sistemului rutier (terasamente și lucrări preliminarii, parte carosabilă, banda de încadrare, drumuri laterale, intersecții cu drumuri clasificate, acostamente consolidate), Lucrări drumuri laterale, Execuție podețe transversale, Lucrări pentru siguranța și semnalizarea rutieră (marcaje longitudinale și transversale, indicatoare rutiere, borne kilometrice, borne hectometrice, parapet metalic) a drumului județean DJ 212B care asigură legătura între drumul județean DJ 212A și localitatea Frecăței. Tronsonul ce urmează a se moderniza este cuprins între km. 0+000 – km. 9+170 și se află în totalitate în zona de extravilan. Lungimea totală a sectorului de drum județean pe care se vor desfășura lucrările însumeaza 9,2 Km., se are în vedere modernizarea infrastructurii de transport județean propusă prin Proiectul tehnic, creându-se premisele pentru dezvoltarea economica și sociala a zonei. Prin natura investițiilor propuse, proiectul generează creșterea economică și creșterea nivelului de trai al populației în zona țintă și se încadreaza în măsurile propuse prin documentele programatice relevante la nivel național, regional și zonal. Proiectul propune lucrări pentru realizarea unor noi structuri rutiere, în vederea îmbunătățirii condițiilor de circulație. Lucrările propuse se încadreaza în categoria C – lucrări de importanță normală și se vor realiza în condițiile respectării normelor și standardelor Uniunii Europene, în conformitate cu H.G. 766/1997 și cu Legea 10/1995 privind obligativitatea utilizării de materiale agrementate pentru execuția lucrărilor. Astfel, realizarea lucrărilor propuse va conduce la: creșterea capacității portante a traseului analizat; creșterea mobilității locuitorilor din zonă către centrele polarizatoare; creșterea vitezei medii de deplasare; accesul permanent, rapid și în siguranță al mașinilor de intervenție (poliție, pompieri, salvare); condiții sociale normale pentru locuitorii din zonă; reducerea costului de întreținere pentru mijloacele de transport; reducerea timpului de deplasare; reducerea riscului de producere a accidentelor; reducerea consumului de combustibil. Ofertanţii sunt obligaţi să-şi menţină valabilă şi nemodificată oferta depusă în cadrul procedurii de achiziţie, până la momentul semnării contractului de achiziție publică. Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări cu 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Conform art. 160 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, obligația autorității contractante de a răspunde la solicitările de clarificări este condiționată de transmiterea solicitarilor de clarificare în termenul impus prin documentația de atribuire, a se ține cont în acest caz de termenul indicat la I.3.
Interne Kennung: 4205491_2026_PAAPD1594502
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233140 Straßenarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Valoarea estimată a achiziției având ca obiect Execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții “Modernizare drum județean DJ 212B, județul Brăila” este de 30.514.723,12 lei fără TVA.
Interne Kennung: 1