579515-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Molkereierzeugnisse – Furnizarea fructelor, legumelor (mere) – Lot 1, laptelui și produselor lactate (lapte UHT) – Lot 2 și produselor de panificație (corn alternativ cu biscuiți uscați) – Lot 3, pentru anii școlari 2026-2027, 2027-2028 și 2028-2029 în cadrul ,,Programului pentru școli al României”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizarea fructelor, legumelor (mere) – Lot 1, laptelui și produselor lactate (lapte UHT) – Lot 2 și produselor de panificație (corn alternativ cu biscuiți uscați) – Lot 3, pentru anii școlari 2026-2027, 2027-2028 și 2028-2029 în cadrul ,,Programului pentru școli al României”
Beschreibung: Acorduri-cadru de furnizare, pe 3 loturi, având ca obiect Furnizare fructe și legume proaspete (mere) – Lot 1, lapte și produse lactate (lapte UHT) – Lot 2 și produse de panificație (corn alternativ cu biscuiți uscați) – Lot 3, pentru anii școlari 2026-2027, 2027- 2028 și 2028-2029, pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special, din judeţul Suceava, în cadrul ,,Programului pentru școli al României”. În cadrul ,,Programului pentru școli al României”, pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special, din judeţul Suceava, pentru perioada anilor școlari 2026-2027, 2027- 2028 și 2028-2029, se vor achiziţiona fructe și legume proaspete (mere) – Lot 1, lapte și produse lactate (lapte UHT) – Lot 2 și produse de panificație (corn alternativ cu biscuiți uscați) – Lot 3, conform Caietului de sarcini. Autoritatea contractantă va invita la etapa finală de licitație electonică (LE) ofertanţii care au depus oferte admisibile. Invitația se va transmite pe cale electronică, simultan tuturor ofertanţilor respectivi şi va preciza data şi momentul de start al licitație electonice. Invitația de participare şi notificările de începere a licitației electonice vor fi generate şi transmise automat de către sistem, la adresa de e-mail înregistrat în sistem ca adrese de contact. Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare, semnate cu semnătură electronică extinsă, numai prin SEAP, într-un termen cu cel mult 25 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. În măsura în care solicitarea de clarificări sau informațiile suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut anterior, răspunsurile autorității contractante vor fi publicate în SEAP în a 13-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4244512/2026/A1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul 1 – furnizare fructe si legume proaspete (mere) în județul Suceava
Beschreibung: Achiziția acestui lot implică furnizarea fructelor și legumelor proaspete (mere), conform specificațiilor tehnice din cadrul caietului de sarcini, în județul Suceava, în cadrul ,,Programului pentru școli al României”, pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat și pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special din judeţul Suceava, pentru perioada anilor școlari 2026-2027, 2027-2028 și 2028-2029, în limita unei valori zilnice/prescolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achiziție al produselor, inclusiv TVA, cheltuielile de transport, distribuție și depozitare a acestora. Cantitatea minimă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 5.651.030 bucăți. Cantitatea maximă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 6.471.780 porții bucăți. Cantitatea minimă care ar putea face obiectul acordului cadru: 17.078.746 bucăți. Cantitatea maximă care ar putea face obiectul acordului cadru: 19.569.796 bucăți. Valoarea estimată minimă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 4.068.741,60 lei. Valoarea estimată maximă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 4.659.681,60 lei. Valoarea estimată minimă care ar putea face obiectul acordului cadru: 12.296.697,12 lei. Valoarea estimată maximă care ar putea face obiectul acordului cadru: 14.090.253,12 lei. Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 03220000 Gemüse, Obst und Schalenfrüchte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63110000 Frachtumschlag und -lagerung
Los: LOT-0002
Titel: Lotul 2 – furnizare lapte și produse lactate (lapte UHT) în județul Suceava
Beschreibung: Achiziția acestui lot implică furnizarea laptelui si produselor lactate (lapte UHT), conform specificațiilor tehnice din cadrul caietului de sarcini, în județul Suceava, în cadrul ,,Programului pentru școli al României”, pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special din judeţul Suceava, pentru perioada anilor școlari 2026-2027, 2027-2028 și 2028-2029, în limita unei valori zilnice/prescolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achiziție al produselor, inclusiv TVA, cheltuielile de transport, distributie și depozitare a acestora. Cantitatea minimă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 13.887.710 bucăți. Cantitatea maximă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 14.739.360 bucăți. Cantitatea minimă care ar putea face obiectul acordului cadru: 42.172.885 bucăți. Cantitatea maximă care ar putea face obiectul acordului cadru: 44.756.935 bucăți. Valoarea estimată minimă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 14.720.972,60 lei. Valoarea estimată maximă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 15.623.721,60 lei. Valoarea estimată minimă care ar putea face obiectul acordului cadru: 44.703.258,10 lei. Valoarea estimată maximă care ar putea face obiectul acordului cadru: 47.442.351,10 lei. Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Lotul 3 – furnizare produse de panificație (corn alternativ cu biscuiți uscați) în județul Suceava
Beschreibung: Achiziția acestui lot implică furnizarea produselor de panificație (corn alternativ cu biscuiți uscați), conform specificațiilor tehnice din cadrul caietului de sarcini, în județul Suceava, în cadrul ,,Programului pentru școli al României”, pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special din judeţul Suceava, pentru perioada anilor școlari 2026-2027, 2027-2028 și 2028-2029, în limita unei valori zilnice/prescolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achizitie al produselor, inclusiv TVA, cheltuielile de transport, distributie și depozitare a acestora. Cantitatea minimă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 13.887.710 bucăți. Cantitatea maximă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 14.739.360 bucăți. Cantitatea minimă care ar putea face obiectul acordului cadru: 42.172.885 bucăți. Cantitatea maximă care ar putea face obiectul acordului cadru: 44.756.935 bucăți. Valoarea estimată minimă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 9.443.642,80 lei. Valoarea estimată maximă care ar putea face obiectul unui contract subsecvent: 10.022.764,80 lei. Valoarea estimată minimă care ar putea face obiectul acordului cadru: 28.677.561,80 lei. Valoarea estimată maximă care ar putea face obiectul acordului cadru: 30.434.715,80 lei. Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 15811000 Brotwaren