See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Opracowanie dokumentacji PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000: Bytowskie Jeziora Lobeliowe, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy w ramach projektu.
Beschreibung: do wszczęcia postępowania przetargowego na zamówienie publiczne pt: „Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarach Natura 2000: Bytowskie Jeziora Lobeliowe PLH220005, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy PLH220039, w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów”. Potrzeba zlecenia dokumentacji do aktualizacji planów zadań ochronnych dla 2 obszarów Natura 2000 (Bytowskie Jeziora Lobeliowe PLH220005, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy PLH220039) wynika z art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 13): regionalny dyrektor ochrony środowiska sporządza i przekazuje Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, nie rzadziej niż co 6 lat, ocenę realizacji celów ochrony obszarów Natura 2000 zawierającą w szczególności informacje dotyczące stanu ochrony przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000, podejmowanych działań ochronnych oraz wpływu tych działań na stan ochrony przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000, a także ocenę aktualności planu zadań ochronnych. Zarządzenia w sprawie planów zadań ochronnych dla przedmiotowych obszarów to: zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bytowskie Jeziora Lobeliowe PLH220005 (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2014 r., poz. 1320 z późn. zm.), , zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Jeziora Lobeliowe koło Soszycy PLH220039 (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2013 poz. 4723 z późn. zm.). Powyższe dokumenty wymagają aktualizacji, co uzasadnia realizację przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku (dalej RDOŚ w Gdańsku) projektu nr FENX.01.05-IW.01-0106/24 pn.: Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów, zgodnie z umową o dofinansowanie nr FENX.01.05-IW.01-0106/24 z dnia 16.04.2025 r. Obligatoryjnym celem ww. projektu w skali kraju jest osiągnięcie wskaźników związanych z aktualizacją dokumentacji do PZO, w tym ocen stanu ochrony przedmiotów ochrony w 4 obszarach Natura 2000: Bytowskie Jeziora Lobeliowe PLH220005, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy PLH220039. Środki techniczne, organizacyjne i kadrowe nie pozwalają Zamawiającemu na samodzielne wykonanie zamówienia, a tym samym osiągnięcie wskaźników projektu. W związku z czym, wyłonienie wykonawców na opracowanie dokumentacji pozwalającej na aktualizację zarządzeń przedmiotowych obszarów jest szczególnie istotne. Rezultatem zamówienia publicznego będą 2 ekspertyzy przyrodnicze z ocenami stanu ochrony dla wskazanych w OPZ przedmiotów ochrony, w obszarach Natura 2000: Bytowskie Jeziora Lobeliowe PLH220005, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy PLH220039 oraz wskazaniami do zmian SDF i PZO, na podstawie których pracownicy RDOŚ w Gdańsku będą w stanie opracować zarządzenia zmieniające plany zadań ochronnych dla ww. obszarów Natura 2000, w przypadku gdy odebrane dane wskażą taka potrzebę. Ustanowione zarządzenia zmieniające plany zadań ochronnych będą podstawą do podejmowania działań mających na celu utrzymanie na tym samym poziomie bądź też poprawę stanu ochrony przedmiotów ochrony, dla których ochrony utworzono obszary Natura 2000. Środki na sfinansowanie tyt. zamówienia publicznego* zabezpieczone są w harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu na lata 2026-2028, które obejmują wszystkie koszty związane z opracowaniem dokumentacji do aktualizacji PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych dla ww. obszarów Natura 2000. W ramach zamówienia publicznego dopuszczalne będzie składanie ofert częściowych, tj. dla każdego obszaru Natura 2000 osobno. Podział zamówienia na części spowoduje, iż w zakresie poszczególnych części będzie możliwe rozszerzenie kręgu wykonawców mogących ubiegać się o realizację zamówienia, co wpływa na podniesienie konkurencyjności postępowania. W przypadku podziału zamówienia na części, ryzyko niezrealizowania jednej z nich nie zagrozi prawidłowej realizacji pozostałych części zamówienia. Dodatkowo warunki zamówienia określone przez Zamawiającego sprzyjają podniesieniu konkurencyjności w zakresie udziału w postępowaniu różnych podmiotów – zarówno mniejszych jak i większych zespołów ekspertów, jak również ekspertów z różnych dyscyplin przyrodniczych. Zamówienie ma być przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego unijnego, który został określony na podstawie agregacji zamówień w skali jednostki, w skali projektu w części przewidzianej dla podmiotu ponoszącego wydatki kwalifikowane, tj. RDOŚ w Gdańsku.
Interne Kennung: OI.I.261.1.16.2026.LM
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90710000 Umweltmanagement
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: ZADANIE NR 1 Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Bytowskie Jeziora Lobeliowe PLH220005 , w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów;
Beschreibung: Opis Zadania nr 1: a) analizę istniejących dla Obszaru materiałów, b) przeprowadzenie badań terenowych polegających na weryfikacji zasobów siedlisk przyrodniczych wskazanych w rozdz. II Opisu Przedmiotu Zamówienia (zwanego dalej OPZ), przeprowadzenie ocen stanu ochrony na poszczególnych stanowiskach zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), c) przeprowadzenie badań terenowych polegających na określeniu zasięgu występowania, oszacowaniu liczebności i ocenie aktualnego stanu ochrony gatunków wskazanych w rozdz. II OPZ, zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), d) identyfikację i analizę zagrożeń istniejących i potencjalnych dla badanych stanowisk/przedmiotów ochrony, e) propozycję działań ochronnych, z określeniem celów działań ochronnych, w tym referencyjnych wraz z uzasadnieniami, f) propozycję zakresu monitoringu, g) analizę opracowań z zakresu gospodarki przestrzennej i przekazanie wskazań odpowiadających na potrzeby wynikające z ochrony przyrody w obszarze, h) koordynację prowadzonych ekspertyz przyrodniczych, przygotowanie spójnego opracowania zawierającego wyniki i wnioski dotyczące poszczególnych przedmiotów ochrony oraz podsumowanie dotyczące Obszaru, i) udział w maksymalnie trzech spotkaniach Zespołu Lokalnej Współpracy; j) przygotowanie projektu aktualizującego Standardowy Formularz Danych, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nadanych ocen i wartości (również w przypadku ich podtrzymania), analizą i opisem zmian od danych wyjściowych po aktualne potrzeby obszaru k) przekazanie wskazań do aktualizacji planu zadań ochronnych, przedstawienie propozycji wprowadzenia zmian do zarządzenia/zarządzeń zmieniających PZO, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nich lub uzasadnienie potwierdzające aktualność zawartych w dokumentach planistycznych informacji, l) opracowanie danych przestrzennych.
Interne Kennung: Zadanie nr1
Los: LOT-0002
Titel: ZADANIE NR 2 Opracowanie dokumentacji aktualizującej PZO wraz z wykonaniem niezbędnych ekspertyz przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Jeziora Lobeliowe koło Soszycy PLH220039 , w ramach projektu Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów;
Beschreibung: Opis dla Zadania nr 2: a) analizę istniejących dla Obszaru materiałów, b) przeprowadzenie badań terenowych polegających na weryfikacji zasobów siedlisk przyrodniczych wskazanych w rozdz. II Opisu Przedmiotu Zamówienia (zwanego dalej OPZ), przeprowadzenie ocen stanu ochrony na poszczególnych stanowiskach zgodnie z zasadami prowadzenia prac (rozdz. II OPZ), c) identyfikację i analizę zagrożeń istniejących i potencjalnych dla badanych stanowisk/przedmiotów ochrony, d) propozycję działań ochronnych, z określeniem celów działań ochronnych, w tym referencyjnych wraz z uzasadnieniami, e) propozycję zakresu monitoringu, f) analizę opracowań z zakresu gospodarki przestrzennej i przekazanie wskazań odpowiadających na potrzeby wynikające z ochrony przyrody w obszarze, g) koordynację prowadzonych ekspertyz przyrodniczych, przygotowanie spójnego opracowania zawierającego wyniki i wnioski dotyczące poszczególnych przedmiotów ochrony oraz podsumowanie dotyczące Obszaru, h) udział w maksymalnie dwóch spotkaniach Zespołu Lokalnej Współpracy; i) weryfikację obowiązującego Standardowy Formularz Danych dla Obszaru, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nadanych ocen i wartości (również w przypadku ich podtrzymania), analizą i opisem zmian od danych wyjściowych po aktualne potrzeby obszaru j) przekazanie wskazań do aktualizacji planu zadań ochronnych, przedstawienie propozycji wprowadzenia zmian do zarządzenia/zarządzeń zmieniających PZO, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem każdej z nich lub uzasadnienie potwierdzające aktualność zawartych w dokumentach planistycznych informacji, k) opracowanie danych przestrzennych.
Interne Kennung: Zadanie nr 2