See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kraner til flishåndtering til Amagerværket
Beschreibung: Kontrakten omhandler levering af to kraner til losning af flis, som erstatning af de to eksisterende kraner til Amagerværket, 2300 København S Kranerne skal være elektrisk drevet fra værkets 10KV ringforbindelse og indebærer integration af eksisterende hoppere, samt benyttelse af eksisterende kranskinnesystem. Kranerne skal projekteres og fremstilles, installeres, testes og idriftsættes i henhold til gældende krav og beskrivelser i udbudsmaterialet.
Interne Kennung: 24.02-11498
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kontrakten blev tildelt efter en forhandlet procedure uden forudgående indkaldelse af tilbud i henhold til artikel 50, stk. 1, litra a, i direktiv 2014/25/EU, idet der i den forudgående udbudsprocedure ikke blev modtaget konditionsmæssige tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42414120 Kaikräne
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42414100 Kräne
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbuddet indeholder nedenstående optioner, som indgår i evalueringen. Optionerne kan tilkøbes enkeltvis. Der skal afgives pris på alle optioner. Det forventes at der tages stilling til kald på optioner senest inden afleveringstidspunktet. -Strategiske reservedele (nødvendige komponenter for at sikre kranernes oppetid). -Sliddele (komponenter der forventes skiftet i løbet af kranernes første 2 år). -2 års servicekontrakt for lovpligtig service og vedligehold iht. leverandørers anbefalinger. -Yderligere 10 års service- og vedligehold (år 3-12) af det tekniske anlæg, inklusive lovpligtige service.