579706-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Wäschereiwaschmaschinen, Maschinen für die chemische Reinigung und Trockenmaschinen – Echipamente pentru spălătorie
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Echipamente pentru spălătorie
Beschreibung: Prin achiziționarea echipamentelor de spălătorie, autoritatea contractantă intenționează să răspundă necesității identificate în cadrul spitalului. Prin prezentul proiect se urmărește modernizarea și dotarea spălătoriei spitalului cu echipamente noi, în vederea înlocuirii celor existente, care sunt uzate fizic și moral. Achiziția este necesară pentru creșterea eficienței activității, îmbunătățirea condițiilor de lucru și asigurarea procesării lenjeriei spitalicești în condiții corespunzătoare de calitate, igienă și siguranță. Necesitatea achiziționării aparatelor și produselor medicale este dată de referatul de necesitate depus la sfârșitul anului 2025, întocmit de către spălătoria spitalului, produse ce trebuie să respecte specificațiile tehnice din prezentul caiet de sarcini. Necesitatea achiziționării unor echipamente noi este determinată de gradul avansat de uzură fizică și morală a echipamentelor existente, care prezintă defecțiuni frecvente, costuri ridicate de întreținere și un nivel redus de eficiență. Modernizarea spălătoriei va contribui la creșterea calității serviciilor prestate, la optimizarea procesului de spălare și dezinfecție a lenjeriei spitalicești, la reducerea consumurilor de apă, energie și detergenți, precum și la asigurarea respectării normelor de igienă și control al infecțiilor asociate asistenței medicale. În urma procedurii de atribuire se vor încheia acorduri-cadru cu maxim 2 operatori economici pentru următoarele loturi: Lot 1 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg Lot 2 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg Lot 3 Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg Lot 4 Uscător de rufe, capacitate 45 kg Lot 5 Uscător de rufe, capacitate 60 kg Lot 6 Mașină de călcat tip calandru 2m Lot 7 Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: I-AC-4/4245305/2026,;4245305_2026_PAAPD1628950
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42716000 Wäschereiwaschmaschinen, Maschinen für die chemische Reinigung und Trockenmaschinen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg
Beschreibung: Lotul 1. Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 22 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42716120 Waschmaschinen, 51500000 Installation von Maschinen und Geräten, 60100000 Straßentransport/-beförderung, 80511000 Ausbildung des Personals
Los: LOT-0002
Titel: Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg
Beschreibung: Lotul 2. Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 35 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg
Beschreibung: Lotul 3. Mașină de spălat cu barieră igienică, capacitate 70 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Uscător de rufe, capacitate 45 kg
Beschreibung: Lotul 4. Uscător de rufe, capacitate 45 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42716200 Trockenmaschinen, 51500000 Installation von Maschinen und Geräten, 60100000 Straßentransport/-beförderung, 80511000 Ausbildung des Personals
Los: LOT-0005
Titel: Uscător de rufe, capacitate 60 kg
Beschreibung: Lotul 5. Uscător de rufe, capacitate 60 kg: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Mașină de călcat tip calandru 2m
Beschreibung: Lotul 6. Mașină de călcat tip calandru 2m: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42718100 Bügelmaschinen, 51500000 Installation von Maschinen und Geräten, 60100000 Straßentransport/-beförderung, 80511000 Ausbildung des Personals
Los: LOT-0007
Titel: Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare
Beschreibung: Lotul 7. Mașină de călcat tip calandru cu sistem de împachetare: Cant. min. CS:1 Cant. max. CS:2 Cant. min. AC:1 Cant. max. AC:5;
Interne Kennung: 7