See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziția echipamente și dotare IT în cadrul proiectului „Digitalizarea Direcției de Sănătate Publică Harghita” Finanțat din PNRR, Componenta C7. Transformare digitală, I3. Realizarea sistemului de eHealth și telemedicină, I3.2. Digitalizarea instituțiilor cu atribuții în domeniul sanitar aflate în subordinea MS
Beschreibung: Direcția de Sănătate Publică Harghita este o instituție deconcentrată în cadrul Ministerului Sănătății. Aceasta deserveștejudețul Harghita și joacă un rol esențial în implementarea politicilor naționale de sănătate publică, în medicina preventivă și în inspecțiile sanitare la nivel județean. Acest document își propune să ofere o analiză cuprinzătoare a capacităților digitale de care are nevoie Direcția de Sănătate Publică Harghita. Această inițiativă urmărește să se alinieze la obiectivele naționale de avansare a asistenței medicale prin digitalizarea sistemelor de sănătate, optimizarea guvernanței datelor și îmbunătățirea comunicării între furnizorii de servicii medicale și beneficiari. La nivelul județului, DSP Harghita răspunde de coordonarea monitorizării stării de sănătate și a organizării statisticii de sănătate, precum și de supravegherea, planificarea și derularea investițiilor finanțate de la bugetul de stat pentru sectorul de sănătate. Coordonează la nivel județean activitatea antiepidemică, coordonează metodologic și supraveghează activitatea medicală primară, de urgență, de specialitate și spitalicească pentru optimizarea accesului populației și acoperirii teritoriale cu servicii de sănătate preventive și curative de calitate. Răspunde de implementarea pe plan județean a strategiei naționale de sănătate publică și îndrumă elaborarea planului strategic de sănătate județean și local. Investiția propusă se încadrează în Investiția PNRR I.1 – Componenta 7 – „Transformare digitală”, în cadrul apelului de proiecte PNRR/2023/C7 - I.3.2 - Sisteme informatice MS și instituții sanitare. Această investiție îndeplinește condiția obligatorie de aliniere a investiției cu Strategia Națională de Sănătate 2023-2030, această strategie reprezentând angajamentul Ministerului Sănătății, ca autoritate centrală de elaborare și coordonare a politicilor de sănătate la nivel național, față de cetățenii României, în vederea îmbunătățirii speranței de viață sănătoasă și a calității vieții acestora.
Interne Kennung: 4245291_2026_PAAPD2113
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30213300 Tischcomputer
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1 - Lotul 1: Dotări și echipamente IT, inclusiv licențe
Beschreibung: LOTUL 1: Dotări și echipamente IT, inclusiv licențe Switch 8 - 10 bucăți Switch 48 - 1 bucăți Router Wi-Fi (Mesh) - 3 bucăț UPS 1200W - 7 bucăți UPS 3000W - 5 bucăți Rack 6U - 2 bucăți Licenta Windows 11 Pro - 30 bucăți Licenta Microsoft Office 2021 - 90 bucăți PC All in One - 50 bucăți Laptop 15.6" - 10 bucăți PC Server - 1 bucăți Notebook 14" - 7 bucăți Printer MFP - 50 bucăți Printer Big MFP - 1 bucăți Printer portabil - 15 bucăți Video Proiector - 3 bucăți Monitor - 15 bucăți Mouse - 30 bucăți Aparat Foto - 10 bucăți Camera de termoviziune - 2 bucăți
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30232110 Laserdrucker, 30233140 Direktzugriffspeicher, 32232000 Videokonferenzeinrichtungen, 32420000 Netzausrüstung, 32424000 Netzwerkinfrastruktur, 35121000 Sicherheitsausrüstung, 48329000 Darstellungs- und Archivierungssystem, 48620000 Betriebssysteme, 48761000 Antivirensoftwarepaket, 48820000 Server
Los: LOT-0002
Titel: 2 - Lotul 2: Dispozitive pentru controlul igiene
Beschreibung: LOTUL 2: Dispozitive pentru controlul igienei Luminometru- Aparat + software cu Solutie fluorescenta pentru testarea igienei mainilor si dezinfectiei suprafetelor inclusă - 2 bucăți Dispozitiv cu lampa UV pentru testarea dezinfectiei mâinilor - 3 bucăți
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 38910000 Geräte für Hygieneüberwachung und -prüfung