See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jälki-ilmoitus: Kulosaaren metrosillan korjausurakka
Beschreibung: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy (Kaupunkiliikenne) järjesti Helsingin kaupungin liikenneliikelaitoksen (HKL) toimeksiannosta tarjouskilpailun Kulosaaren metrosillan korjausurakasta hankintailmoituksen ja sen liitteiden mukaisessa laajuudessa. Kulosaaren metrosilta (U-6458) sijaitsee Helsingissä metroradalla Kalasatama - Kulosaari asemavälillä. Kulosaaren silta on vesistösilta, joka ylittää Vanhankaupunginselän. Sillan länsipää sijaitsee Kauppakeskus REDIn sisällä. Silta on valmistunut vuonna 1973 ja sen pituus on 420 m. Sillan korjaustyöt toteutetaan metron liikennekatkon aikana ja se ajoittuu alustavasti 05-11/2027. Valmistelevat työt tulee suorittaa ennen liikennekatkon alkamista. Kulosaaren metrosillan korjausurakka toteutetaan kokonaisurakkana. Urakkakokonaisuuden sisältö on kuvattu urakkaohjelmassa sekä osallistumispyynnön liitteissä. Valittu urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana vastaten sekä työmaan työnjohtovelvollisuuksista että työmaapalveluista. Nämä velvollisuudet ja palvelut on esitetty urakkaohjelmassa ja yleisissä sopimusehdoissa (YSE 1998). Urakan vastaanoton jälkeen jatkuvat pääurakoitsijan työmaan työnjohtovelvollisuudet sekä työmaan työturvallisuuteen liittyvä velvollisuudet, kunnes urakan vastaanotossa todetut puutteet ja virheet on korjattu. Tilaaja järjesti tarjoajille tutustumiskierroksen kohteella tarjouspyyntövaiheessa huhtikuussa 2026. Tilaaja edellytti, että tarjoaja on osallistunut tutustumiskierrokselle ennen tarjouksen antamista.
Interne Kennung: 3H26
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: YLEISTÄ Hankintaan sovelletaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1398/2016, "erityisalojen hankintalaki"). Tarjouskilpailu toteutetaan erityisalojen hankintalain mukaista rajoitettua menettelyä käyttäen. HANKINNAN ENNAKOITU ARVO Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain 13 §:ssä tarkoitetun rakennusurakoiden EU-kynnysarvon. RAJOITETUN MENETTELYN KULKU Menettelyn ensimmäisessä vaiheessa hankintayksikkö julkaisee osallistumispyynnön, jolla ehdokkaita pyydetään jättämään osallistumishakemukset. Kaikki ne ehdokkaat, jotka täyttävät osallistumispyynnössä asetetut ehdokkaiden soveltuvuutta koskevat vaatimukset ja jotka ovat jättäneet osallistumispyynnön mukaiset osallistumishakemukset, hyväksytään tarjoajaksi menettelyn toiseen - eli tarjousvaiheeseen. Tässä osallistumispyynnössä ei rajata tarjousvaiheeseen hyväksyttävien ehdokkaiden vähimmäis- tai enimmäismäärää, vaan kaikki ne ehdokkaat, jotka täyttävät osallistumispyynnössä asetetut ehdokkaiden soveltuvuutta koskevat vaatimukset ja jotka ovat jättäneet osallistumispyynnön mukaisen osallistumishakemuksen, hyväksytään tarjoajiksi. LUOTTAMUKSELLINEN AINEISTO Osa kilpailutuksen liiteasiakirjoista on luokiteltu luottamukselliseksi, koska aineisto sisältää Tilaajan infrastruktuuriin liittyviä kriittisiä tietoja. Ne liiteasiakirjat, jotka ovat luottamuksellisia, ovat luovutettavissa tarjousvaiheeseen valituille tarjoajille allekirjoitetun salassapitositoumuslomakkeen toimittamisen jälkeen. Salassapitositoumus toimitetaan sähköpostilla osoitteeseen kilpailutus@kaupunkiliikenne.fi. Allekirjoitetun salassapitositoumuksen jälkeen yritykselle toimitetaan tarjouspyyntöaineisto Teams-projektipankkiin. Hankintayksikkö varaa oikeuden arvioida pyyntöön liittyvät perustelut ja tarvittaessa pyytää lisätietoja. KILPAILUTUKSEN ALUSTAVA AIKATAULU - Hankintailmoituksen julkaisu 17.3.2026 - Lisätietokysymysten toimittaminen 30.3.2026 klo 12 mennessä - Tilaajan vastaukset kysymyksiin 2.4.2026 mennessä - Osallistumishakemusten jättö 10.4.2026 klo 12 mennessä - Välipäätös tarjoajien valinnasta 04/2026 - Tarjouspyyntö valituille tarjoajille 04/2026 - Opastettu tutustuminen kohteeseen 04/2026 - Lisätietokysymysten toimittaminen 05/2026 - Tilaajan vastaukset kysymyksiin 05/2026 - Laatu- ja hintatarjouksen jättö 05/2026 - Hankintapäätös 06/2026 Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221000 Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 45221110 Bau von Brücken
5. Los
Los: LOT-0000