2. Verfahren
Verfahren
Titel: Microbuze pentru transport școlar – 25 buc.
Beschreibung: În baza contractului care se va încheia, se vor achiziționa MICROBUZE pentru transportul elevilor din județul Timiș - 25 bucăți (Categoria M3 clasa B, accesibil scaunelor rulante cu o capacitate maximă de 18 locuri pe scaune pasageri, 1 loc scaun ghid (profesor însoțitor), 1 loc conducător auto și 1 loc scaun pentru persoane cu dizabilități). Produsele aferente prezentului contract vor fi livrate în conformitate cu cerințele caietului de sarcini și a legislației incidente în vigoare. Livrarea și punerea în funcțiune se vor efectua în două etape: - Etapa I – livrarea unui număr de 10 microbuze, în termen de maxim 60 de zile, de la data prevăzută în Ordinul de începere a furnizării produselor, emis de Autoritatea contractantă; - Etapa II - livrarea unui număr de 15 microbuze, în termen de maxim 180 de zile de la data prevăzută în cadrul aceluiași Ordin de începere a furnizării produselor emis de Autoritatea contractantă (reprezintă termenul final și maximal de finalizare a întregului contract). Contractantul este responsabil pentru instruirea la fața locului a personalului desemnat de Autoritatea contractantă. În perioada de garanție, furnizorul se obligă să asigure și să livreze, contracost, consumabilele și piesele necesare activității de întreținere și mentenanță planificată a microbuzelor. Valoarea estimată este de 11.322.906,12 lei fără TVA. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare /informații suplimentare, în a 12-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în condițiile în care solicitările se vor adresa cu cel puțin 22 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Interne Kennung: 4358029_2026_PAAPD1635472
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34114400 Kleinbusse
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul prezentei achiziții îl constituie furnizarea a 25 buc. MICROBUZE pentru transportul elevilor din județul Timiș (Categoria M3 clasa B, accesibil scaunelor rulante cu o capacitate maximă de 18 locuri pe scaune pasageri, 1 loc scaun ghid (profesor însoțitor), 1 loc conducător auto și 1 loc pentru scaun pentru persoane cu dizabilități), inclusiv a serviciilor accesorii ce trebuie asigurate pe perioada de garanție aferentă acestora. Microbuzele pentru transport școlar de 18+1+1+1 loc scaun pentru persoane cu dizabilități vor trebui să îndeplinească condiții speciale de fiabilitate, securitate, confort, protecție ambientală la nivelul normelor europene actuale și trebuie să asigure o fiabilitate ridicată, o mentenanță scăzută și o accesibilitate ușoară la agregate. Microbuzele destinate transportului școlar vor fi realizate în conformitate cu legile adoptate cu privire la accesul în acestea a persoanelor cu dizabilități locomotorii, respectiv: Ordinul ministrului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice nr. 189/2013 pentru aprobarea reglementării tehnice ”Normativ privind adaptarea clădirilor civile și spațiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 - Revizuire NP 051/2000”, Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare și Regulamentul nr. 107 din 29.09.2010 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) – ”Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoriile M2 sau M3 în ceea ce privește construcția generală a acestora”. Caroseria microbuzelor ce fac obiectul prezentei proceduri de atribuire va fi prevăzută cu 1 ușă de acces pentru călători situată pe partea dreaptă și 1 ușă pentru accesul conducătorului auto situată pe partea stângă a microbuzului, 1 ușă destinată persoanelor cu dizabilități, unde va fi rampa pentru urcarea persoanelor cu mobilitate redusă. Acest număr și tip de uși de acces reprezintă numărul minim acceptat. Caroseria va fi garantată atât la coroziune (minimum 8 ani), precum și împotriva fisurării, deformării și/ sau ruperii pe toată durata medie de funcționare a microbuzelor în condiții normale de utilizare (minimum 8 ani). Microbuzele vor fi propulsate de un motor diesel, norme de poluare EURO VI-E. La livrare, microbuzele vor avea omologările pentru vehicule complete, acordate de către autoritățile competente din statele membre ale Uniunii Europene, în categoria M3 (vehiculele concepute și construite pentru transportul de persoane care au, în afara scaunului conducătorului, mai mult de 8 locuri pe scaune și o masă maximă ce depășește 5 tone) clasa B (clasă care nu permite locuri în picioare pentru pasageri) și vor fi dotate cu toate instalațiile de siguranța circulației, cu suspensie mecanică, cu o platformă pentru a facilita accesul persoanelor cu mobilitate redusă sau cu handicap fizic/ persoanelor cu dizabilități și cu sisteme de încălzire, ventilație și compresor pentru instalația de aer condiționat, care să asigure unitar un microclimat confortabil în întreg interiorul acestora. Produsele vor fi livrate, transportate, puse in funcțiune in conformitate cu cerințele caietului de sarcini si a legislației incidente in vigoare. Furnizorul are obligația de a instrui personalul pentru utilizare si totodată va prezenta Lista completă cu toate materialele, piesele, necesare a fi înlocuite. Ofertantul va asigura și activității de asistență tehnică și service în perioada de garanție. Garanția va acoperi toate costurile rezultate din remedierea defectelor în perioada de garanție, inclusiv, dar fără a se limita la: diagnoza defectelor, inclusiv costurile de personal, repararea tuturor componentelor defecte sau furnizarea unor noi componente, înlocuirea părților defecte, instalarea în starea inițială și testarea pentru a asigura funcționarea corectă; Microbuzele vor fi livrate cantitativ și calitativ la locul indicat de Autoritatea contractantă pentru fiecare produs în parte. Fiecare produs va fi însoțit de toate subansamblele/ părțile componente necesare punerii și menținerii în funcțiune. Microbuzele furnizate trebuie să reziste, fără limitare, manipulării accidentale, expunerii la temperaturi extreme, sării și precipitațiilor din timpul transportului și depozitării în locuri deschise. Contractantul va lua în considerare, acolo unde este cazul, distanta față de destinația finală a produselor furnizate și eventuala absență a facilităților de manipulare la punctele de tranzitare. Transportul și toate costurile asociate sunt în sarcina exclusivă a contractantului. Produsele vor fi asigurate împotriva pierderii sau deteriorării intervenite pe parcursul transportului și cauzate de orice factor extern. Furnizorul va asigura pregătirea microbuzelor pentru livrare, potrivit procedurilor proprii de inspecție în vederea livrării, asigurând efectuarea tuturor operațiunilor necesare în acest sens, cu încadrare în termenul maxim de livrare ce a fost stabilit în Contract. Contractantul este responsabil pentru instruirea la fața locului a personalului desemnat de Autoritatea contractantă. Scopul instruirii este de a transfera cunoștințele necesare pentru a opera produsul. Numărul persoanelor care vor fi instruite este de minim 25 persoane. În perioada de garanție, furnizorul se obligă să asigure și să livreze, contracost, consumabilele și piesele necesare activității de întreținere și mentenanță planificată a microbuzului, activități ce vor fi efectuate conform manualului de întreținere planificată. De asemenea, ofertantul va prezenta un angajament referitor la asigurarea pieselor de schimb pentru ansamblul microbuz pentru transport școlar necesar într-o perioadă de timp egală cu durata de viață, respectiv 8 ani. Furnizorul va fi responsabil de remedierea viciilor ascunse, pentru perioada de fiabilitate declarată sau durata medie de funcționare a agregatului (subansamblului) în cauză.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50110000 Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen, 80522000 Schulungsseminare