579870-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen – Albani Torv og de forbundne byrum
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelAlbani Torv og de forbundne byrum
BeschreibungTotalrådgivning og bistand i forbindelse med byudviklingsprojektet fra Albani Torv til Den Historiske Trappe m.v. Projektet er en central del af byudviklingsprojektet Fra Gade til By, og omfatter bearbejdning og nyindretning af de offentlige byrum omkring Albani Torv, Skt. Knuds Plads og de tilstødende arealer. Projektet har til formål at skabe sammenhængende, attraktive og robuste byrum med høj opholds- og bevægelseskvalitet, der understøtter bymidtens historiske og arkitektoniske karakter. Efter adgangen til parkeringskælderen er lukket og der stort set kun er varekørsel i området, giver det bedre vilkår for et mere aktivt byliv i området. Dette projekt er den sidste del af omdannelsen og det omfatter forbedringer på Albani Torv, omdannelse af Skt. Knuds Plads, justeringer på Flakhaven og Klingenberg samt etablering af Den Historiske Trappe. Projektet skal være med til at skabe en forbundethed mellem tid, rum og naturen. Det skal styrke forbindelserne mellem Domkirken, rådhuset, Odense Å og Nonnebakken og samtidig løfte de kvaliteter, der gør Odense til noget særligt. Det er en investering i både byens identitet og borgernes hverdag. Overordnet skal projektet: tydeliggøre den historiske forbundethed mellem Albani Torv og Skt. Knuds Plads og dermed også forbindelsen til Eventyrhaven. Dette i form af en fodgængervenlig og grøn omdannelse af Skt. Knuds Plads, hvorfra en historieformidlende trappeforbindelse fører til Eventyrhaven. Eventyrhaven bliver dermed trukket længere op i byen og styrker områdets grønne præg sammen med Domkirkens placering i landskabet. styrke forbindelsen fra Eventyrhaven og Odense Å til Albani Torv med særlig fokus på en omdannelse af hjørnet og adgangen til torvet. Her skal ske en udvidet formidling af historien om og markering af den oprindelige Skt. Albani Kirke og drabet på Kong Knud, hvilket har en fremtrædende betydning i Odenses og Danmarks historie, og derfor også har stor interesse fra byen og dens besøgende. fjerne det “trafikale” udtryk ved at udjævne niveauforskelle, fjerne kantsten og omlægge belægninger efter at der er sket en fredeliggørelse af Flakhaven, Skt. Knuds Plads og Albani Torv, da nu trafikken allerede nu ledes væk fra områderne ved Domkirken. I projektet er der stort fokus på genanvendelse af de fine granitmaterialer der ligger i områderne i dag.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71420000 Landschaftsgestaltung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungTotalrådgivning og bistand i forbindelse med byudviklingsprojektet fra Albani Torv til Den Historiske Trappe m.v. Projektet er en central del af byudviklingsprojektet Fra Gade til By, og omfatter bearbejdning og nyindretning af de offentlige byrum omkring Albani Torv, Skt. Knuds Plads og de tilstødende arealer. Projektet har til formål at skabe sammenhængende, attraktive og robuste byrum med høj opholds- og bevægelseskvalitet, der understøtter bymidtens historiske og arkitektoniske karakter. Efter adgangen til parkeringskælderen er lukket og der stort set kun er varekørsel i området, giver det bedre vilkår for et mere aktivt byliv i området. Dette projekt er den sidste del af omdannelsen og det omfatter forbedringer på Albani Torv, omdannelse af Skt. Knuds Plads, justeringer på Flakhaven og Klingenberg samt etablering af Den Historiske Trappe. Projektet skal være med til at skabe en forbundethed mellem tid, rum og naturen. Det skal styrke forbindelserne mellem Domkirken, rådhuset, Odense Å og Nonnebakken og samtidig løfte de kvaliteter, der gør Odense til noget særligt. Det er en investering i både byens identitet og borgernes hverdag. Overordnet skal projektet: tydeliggøre den historiske forbundethed mellem Albani Torv og Skt. Knuds Plads og dermed også forbindelsen til Eventyrhaven. Dette i form af en fodgængervenlig og grøn omdannelse af Skt. Knuds Plads, hvorfra en historieformidlende trappeforbindelse fører til Eventyrhaven. Eventyrhaven bliver dermed trukket længere op i byen og styrker områdets grønne præg sammen med Domkirkens placering i landskabet. styrke forbindelsen fra Eventyrhaven og Odense Å til Albani Torv med særlig fokus på en omdannelse af hjørnet og adgangen til torvet. Her skal ske en udvidet formidling af historien om og markering af den oprindelige Skt. Albani Kirke og drabet på Kong Knud, hvilket har en fremtrædende betydning i Odenses og Danmarks historie, og derfor også har stor interesse fra byen og dens besøgende. fjerne det “trafikale” udtryk ved at udjævne niveauforskelle, fjerne kantsten og omlægge belægninger efter at der er sket en fredeliggørelse af Flakhaven, Skt. Knuds Plads og Albani Torv, da nu trafikken allerede nu ledes væk fra områderne ved Domkirken. I er der stort fokus på genanvendelse af de fine granitmaterialer der ligger i områderne i dag.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau