2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare echipamente, inclusiv montaj, instalare / punere in functiune necesare implementarii proiectului: “CRESTEREA EFICIENTEI ENERGETICE A INFRASTRUCTURII DE ILUMINAT PUBLIC IN COMUNA TIRGSORU VECHI, JUD.PRAHOVA – ETAPA III”
Beschreibung: Obiectul prezentei proceduri constă în furnizarea de echipamente de iluminat de ultimă generație, inclusiv servicii accesorii de montaj, instalare și punere în funcțiune, în scopul transformării radicale a infrastructurii publice din comuna Târgșoru Vechi (Etapa III). Prin înlocuirea vechiului sistem ineficient cu 610 aparate de iluminat inteligente cu tehnologie LED și integrarea acestora într-o rețea digitală autonomă de telegestiune (tip MESH), proiectul asigură o reducere masivă a amprentei de carbon și a costurilor bugetare locale. Investiția aliniază comuna Târgșoru Vechi la standardele europene de sustenabilitate și performanță luminotehnică, trecând de la gestionarea clasică a rețelei la conceptul modern de „smart village”. In aplicarea dispozitiilor art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 103 alin. (2) din HG 395/2016, autoritatea contractanta stabileste urmatoarele termene cu privire la solicitarile de clarificari: a) termenul limita de primire a solicitarilor de clarificari: 18 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor b) termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari: cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 2845230_2026_PAAPD1544307
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34928500 Straßenbeleuchtungseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziția publică este structurată sub forma unui contract unic de furnizare produse cu servicii și operațiuni cu titlu accesoriu (montaj, instalare, punere în funcțiune, testare și instruire personal), derulat independent de alte inițiative ale Achizitorului. Soluția tehnică propusă, fundamentată pe baza Proiectului Tehnic nr. 1524/2024 elaborat de proiectantul S.C. VEST INSTAL S.R.L., vizează execuția următoarelor activități contractuale principale: • Demontarea a 519 aparate de iluminat stradal existente și a dispozitivelor lor de fixare uzate. • Furnizarea și instalarea a 610 aparate de iluminat noi, echipate cu surse LED de înaltă eficiență, având driver dimabil de 32.1 W și conector electromecanic Zhaga/Nema sau similar. • Furnizarea și montarea dispozitivelor de fixare pe stâlp (519 console din țeavă zincată de 1.5 m și brățări pereche). • Implementarea sistemului de telegestiune prin furnizarea și configurarea a 610 controlere inteligente (dintre care 3 buc. tip Gateway/Concentrator cu senzor de mișcare integrat, 1 buc. tip Gateway/Concentrator cu multisenzor pentru calitatea aerului PM1.0, PM2.5, PM4, PM10 și 606 buc. tip controler inteligent cu senzor de mișcare). • Modernizarea punctelor de aprindere prin demontarea a 2 puncte existente și instalarea a 2 puncte de aprindere noi, echipate cu echipamente inteligente pentru măsură, comandă și achiziție de date. • Servicii conexe: Instruirea unui număr de 6 persoane din cadrul personalului autorității contractante pentru operarea, programarea fluxului luminos (dimming) și mentenanța de rutină a sistemului software. Descrierea detaliată este disponibilă în Proiectul tehnic, piese scrise si piese desenate, care face parte din documentația de atribuire postata in SEAP. Estimarea valorii achiziţiei s-a realizat având în vedere obiectul achiziţiei, în acord cu prevederile din HG 395/2018, art.16 alin (1) şi in conformitate cu cap. I, secţiunea a 4-a, paragraful 3 din Legea 98/2016 privind achiziţiile publice. În acord cu prevederile art. 16 alin. (2), obiectul achiziţiei a fost pus în corespondenţă cu codurile CPV, fiind considerată relevantă activitatea de furnizare produse, care caracterizează scopul principal al contractului şi este de 1.546.671,35 lei exclusiv T.V.A. NOTA! Valoarea estimată a contractului nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute. Cu toate acestea, operatorii economici ofertanți vor avea în vedere suma de 15.000,00 lei, fără T.V.A., aferenta cheltuielilor diverse și neprevăzute. Acestea nu se ofertează, ele putând fi accesate în conformitate cu art. 221, alin. (1) din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen